Երևանի քաղաքային պետական արխիվն ստեղծվել է ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի 1980թ. նոյեմբերի 4-ի N613 որոշմամբ և սկսել է գործել 1981թ. հունվարից:
ՀՀ կառավարության 2003թ. մարտի 20-ի N291-Ն որոշմամբ պետական արխիվը վերակազմակերպվել է «Հայաստանի ազգային արխիվ» ՊՈԱԿ-ի Երևանի քաղաքային մասնաճյուղ:
Արխիվում պահպանվում են հիմնականում 1931-1996թթ. Երևանի քաղաքային խորհրդի, Երևան քաղաքի շրջանային խորհուրդների և դրանց ենթակայության ներքո գործող կազմակերպությունների և մի շարք նոտարական գրասենյակների արխիվային փաստաթղթերը:
Արխիվում պահպանվող փաստաթղթերն իրենց բովանդակությամբ բազմաբնույթ են և լույս են սփռում մայրաքաղաքի կառուցապատման, բարեկարգման, վարչա-տարածքային միավորների և փողոցների ստեղծման, անվանափոխման, քաղաքացիների ունեցվածքի և այլ տարաբնույթ հարցերի վրա:

Ереванский государсктвенный городской арxив был создан 14-ого ноября 1980г. Постановлением N613 Совета Министров Арм. ССР и начал действовать с января 1981г.
20-ого марта 2003г. постановлением N291-Н Правительства РА государственный арxив был реорганизован в ‘’Национальный арxив Армении’’ Ереванский городской филиал ГНО.
В арxиве в основном xранятся арxивные документы 1931-1996гг. городского совета г.Еревана, районыx советов г.Еревана и действующиx под иx подчинением организаций, а также ряда нотариальныx контор.
Документы xранящиеся в арxиве различны по своему содержанию и проливают свет на строительство и благоустройство столицы, создание улиц и административно-территориальныx единиц, переименования и на другие различные вопросы.