Փետրվարի 13 - ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ հրամանով, համաձայն ԽՍՀՄ ՆԳԺԿ 1941թ. հուլիսի 4-ի հրամանի, արխիվային բաժինը վերանվանվեց ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ պետական արխիվների բաժին։
1 9 4 3 թ.
Հոկտեմբերի 8 - ՀԽՍՀ Ժողկոմխորը ընդունեց «Կինո-ֆոտո-ֆոնո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվ կազմակերպելու մասին» որոշումը, որտեղ նշվում էր, որ նոր արխիվը կազմակերպվելու է Երևան քաղաքում և գտնվելու է ներքին գործերի ժողկոմիսարիատի անմիջական տնօրինության տակ՝ հինգ հաստիքային միավորով։Արխիվի տնօրեն նշանակվեց Վարդիթեր Մովսիսյանը:
1 9 4 5 թ.
Օգոստոսի 21 - ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ-ի հրամանով պետական կենտրոնական արխիվին առընթեր ստեղծվեց գիտական խորհուրդ՝ արխիվների բաժնի պետ Կ.Ստեփանյանի նախագահությամբ։ Առաջին գիտական խորհրդի կազմում ընդգրկվեցին Հայաստանի կոմկուսակցական Կենտկոմի պրոպագանդայի և ագիտացիայի սեկտորի վարիչ Ս.Բուդումյանը, ՀԽՍՀ գիտությունների ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի դիրեկտորի պաշտոնակատար Մ.Ներսիսյանը, Երևանի պետհամալսարանի պատմության ֆակուլտետի ամբիոնի վարիչ, պրոֆ. Վ.Ռշտունին, Մատենադարանի դիրեկտոր Գ.Աբովը, պատմական գիտությունների դոկտոր Աբ.Հովհաննիսյանը և ուրիշներ։
Սեպտեմբերի 13 - ՀԽՍՀ Ժողկոմխորի կարգադրությամբ, ՀԽՍՀ ֆոտո-ֆոնո-կինո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվը դասվեց հանրապետության գիտահետազոտական հաստատությունների շարքը:
1 9 4 7 թ.
Սեպտեմբերի 24 - Աբրահամ Նուշոյի Մկրտչյանը նշանակվեց ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվի պետ։
1 9 4 8թ.
Հունիսի 8 - ՀԽՍՀ ՆԳ նախարարի հրամանով արխիվների բաժնի գիտական խորհրդի անդամներ նշանակվեցին Կ.Ա.Ստեփանյանը, Ա.Ն.Մկրտչյանը, Գ.Գ.Հարությունյանը, Վ.Մ.Մովսիսյանը, Բ.Հ.Լալայանը (ՀԿԿ Կենտկոմից), Վ.Ավետիսյանը (ՄԼԻ-ի հայկական մասնաճյուղից), Մ.Գ.Ներսիսյանը (գիտությունների ակադեմիայից), Վ.Հ.Ռշտունին (պետական համալսարանից), Գ.Աբովը (Մատենադարանից), Վ.Ա.Պարսամյանը (Հայկական մանկավարժական ինստիտուտից), Ա.Մ.Թումանյանը (Կուսհրատից)։
1 9 5 0 թ.
Ապրիլի 20 - ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվում ստեղծվեց մշտական գործող վերահսկողության խումբ՝ փաստաթղթային նյութերի գիտատեխնիկական մշակման աշխատանքների որակի ստուգման համար։
1 9 5 2 թ.
Մայիսի 29 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով մայոր Վարդգես Գերասիմի Կզարթմյանը ՀԽՍՀ ԳՆՄ արխիվային բաժնի պետ։ Նիկիֆորովա Մարիա Նիկիֆորովնան ազատվեց պետի ժամանակավոր պարտականությունները կատարելուց։
1 9 5 6 թ.
Մարտ ամսում դրվեց ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվների շենքի հիմքը՝ մայրաքաղաքի Կիևյան փողոցում (այժմ՝ Հր.Քոչարի անունը կրող մասում)։
Հունիսի 23 - Հայաստանի կոմկուսակցության Կենտկոմը թույլատրեց արխիվային բաժնի օրգան «Գիտա-ինֆորմացիոն բյուլետեն» հանդեսի պարբերական հրատարակությունը՝ հանրապետության պետական և գերատեսչական արխիվների ներքին օգտագործման համար։
Դեկտեմբեր - Լույս տեսավ արխիվային բաժնի օրգան «Ինֆորմացիոն բյուլետեն»-ի անդրանիկ համարը։
1 9 5 8 թ.
Փետրվարի 11 - Հրապարակվեց ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանը՝ ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի 1958թ. հունվարի 29-ի որոշման համաձայն, արխիվային բաժինը արխիվային վարչություն, իսկ ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվը՝ Հոկտեմբերյան հեղափոխության ու սոցիալիստական շինարարության և պետական կենտրոնական պատմական արխիվների վերակառուցելու մասին։
Փետրվարի 21 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով Աբրահամ Նուշոյի Մկրտչյանը պետական կենտրոնական արխիվի վերակառուցման կապակցությամբ ազատվեց արխիվի պետի պարտականությունից։
Փետրվարի 21 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով Գրիգոր Գենջոյի Հարությունյանը նշանակվեց ՀԽՍՀ պատմական պետական կենտրոնական արխիվի պետ։
Մարտի 6 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով Միքայել Հմայակի Բաբաջանյանը նշանակվեց ՀԽՍՀ Հոկտեմբերյան հեղափոխության ու սոցշինարարության պետական կենտրոնական արխիվի պետ։
- Պետական կենտրոնական արխիվների նորակառույց շենքը հանձնվեց շահագործման։ Սկզբում փոխադրվեցին ֆոտո-ֆոնո-կինո փաստաթղթերի և պատմական արխիվների, իսկ հետո՝ Հոկտեմբերյան հեղափոխության և սոցշինարարության արխիվի նյութերը։ Նոր շենքում օդի հարաբերական խոնավորության մշտական պահպնմամբ, լուսավոր ու ընդարձակ աշխատանքային սենյակների, օժանդակ արհեստանոցների, գրադարանի, ընթերցասրահի, ախտահանման խցիկի, միկրոֆոտոլաբորատորիայի և այլ հարմարությունների առկայությամբ ամբողջովին փոխվեց արխիվային գործի դրվածը պետական կենտրոնական արխիվներում։
1 9 5 9 թ.
Փետրվարի 23 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի հաստատեց ՀԽՍՀ ՆԳՆ արխիվային վարչության, կենտրոնական, քաղաքային և շրջանային արխիվների կանոնադրությունները և ՀԽՍՀ պետական արխիվների ցանցը։
1 9 6 0 թ.
Հունվարի 19 - ՀԽՍՀ Ն նախարարի հրամանով ՀԽՍՀ ֆոտո-ֆոնո-կինո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվի պետ նշանակվեց Լեոնիդ Լյուդվիգի Քոչարյանը։
Մայիսի 27 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի ընդունեց ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարության առաջարկությունը՝ տեղական արդյունաբերության վարչության համակարգում ստեղծելու հիմնարկ-ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների փաստաթղթային նյութերի գիտա-տեխնիկական մշակման կազմակերպություն (գրասենյակ)։ Այդ կապակցությամբ հանձնարարություն տրվեց Երևանի քաղխորհրդի գործկոմին։
Հուլիս - Լույս տեսավ ՙԲանբեր Հայաստանի արխիվների՚ հանդեսի անդրանիկ համարը։ Խմբագրության կողմից տրված հայտարարության մեջ կարդում ենք. «ՀԽՍՀ ՆԳՆ արխիվային վարչության օրգան «Բանբեր Հայաստանի արխիվների» հանդեսը կոչված է գիտական շրջանառության մեջ դնելու հայ ժողովրդի պատմության, հատկապես Սովետական Հայաստանի վերաբերյալ փաստաթղթային նյութերը»։ Այնուհետև հաղորդվում էր, որ հանդեսում կտպագրվեն արխիվային փաստաթղթերի հավաքածուներ, ինչպես նաև գիտական հոդվածներ, հաղորդումներ, թեմատիկ ու ֆոնդային տեսություններ և այլն։
Նոյեմբերի 1 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով ՀՀՍՇ ՊԿԱ-ի պետ նշանակվեց Աշոտ Մկրտիչի Հայրապետյանը։
1 9 6 2 թ.
Հուլիսի 22 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշում ընդունեց ՀԽՍՀ ՆԳՆ-ի արխիվային վարչությունը ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչություն վերակազմելու մասին։ Հանձնարարվեց արխիվային վարչությանը մշակել կենտրոնական, քաղաքային և շրջանային պետական արխիվների կանոնադրությունները և ներկայացնել ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի ՝ հաստատման։
1 9 6 3 թ.
Հունվարի 12 - ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի Նախագահության հրամանագրով քաղաքային արխիվներ ստեղծվեցին Ալավերդիում, Արթիկում, Արարատում, Կամոյում, Ղափանում և Հրազդանում։ Այսպիսով, հանրապետությունում հաշվվում էին երեք կենտրոնական, ինը քաղաքային (Լենինական, Կիրովական, Էջմիածին) ու 27 շրջանային պետական արխիվներ։
Հունվարի 21 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշմամբ ՀԽՍՀ արխիվային վարչության պետ նշանակվեց Աշոտ Հովսեփի Հարությունյանը։
Ապրիլի 3 - Արխիվային վարչության միջնորդության հիման վրա Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեն որոշեց թույլատրել արխիվային վարչությանը «Բանբեր Հայաստանի արխիվների» հանդեսը լույս ընծայել տարեկան երեք անգամ, յուրաքանչյուրը 15 մամուլ ծավալով։
Հանդեսի խմբագիրը հաստատվեց արխիվային վարչության պետ Ա.Հ.Հարությունյանը, իսկ խմբագրական կոլեգիայի անդամներ՝ Ա.Հ.Ասրյանը, Հ.Լ.Գրիգորյանը, Ա.Մ.Հայրապետյանը, Հ.Մ.Շաթիրյանը, Գ.Գ.Հարությունյանը, Խ.Հ.Բարսեղյանը, Գ.Խ.Ստեփանյանը և Գ.Ա.Գալոյանը։
Մայիսի 25 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդը հաստատեց արխիվային վարչության կանոնադրությունը։ Կանոնադրության առաջին հոդվածը սահմանում է, որ ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչությունը հանդիսանում է հանրապետության պտական ու գերատեսչական արխիվների գիտական, կազմակերպական և մեթոդական ղեկավարությունն իրագործող պետական մարմին։
Հոկտեմբեր - ՀԽՍՀ պետական պատմական կենտրոնական արխիվի տնօրինությունը հատուկ նամակով դիմեց արտասահմանյան հայ գաղթօջախներում գտնվող շուրջ 260 մշակութային հաստատությունների, նշանավոր հասարակական գործիչների՝ Մայր հայրենիքի արխիվներին հանձնելու իրենց մոտ եղած արխիվային փաստաթղթերն ու նյութերը։ Նամակն արժանացավ հավանության ու լայնորեն մասսայականացվեց արտասահմանյան հայկական թերթերում։
Հոկտեմբերի 15 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչության պետի հրամանով ՀՀՍՇՊԿԱ պետ նշանակվեց Սամվել Խաչիկի Ալեքսանյանը։
Նոյեմբերի 18 - Արխիվային վարչության պետ Ա.Հ.Հարությունյանի հրամանով ստեղծվեց հանձնաժողով (Ր.Հարությունյան, Ա.Զախարյան, Է.Զախարյան) ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ Է.Թոփչյանից ընդունելու գեներալ Անդրանիկի արխիվը և ենթարկելու գիտատեխնիկական մշակման, դրանով հիմք դրվեց Անդրանիկ Օզանյանի անձնական ֆոնդի ստեղծմանը։
1 9 6 5 թ.
Ապրիլի 1 - ՀԽՍՀ շինարարության նախարարության N 1 շինտրեստի կողմից սկսվեցին պետական կենտրոնական արխիվների վարչական մասնաշենքի և արխիվադարանների լրացուցիչ հարկերի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները։
1 9 6 6 թ.
Դեկտեմբերի 14 - Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմը որոշեց Հրաչյա Քոչարի փողոցի վրա գտնվոր արխիվային շենքի աջ և ձախկողմյան կից տարածությունները հատկացնել արխիվային վարչությանը՝ հետագայում կից մասնաշենքեր կառուցելու նպատակով։
1 9 6 7 թ.
Փետրվարի 1 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի կարգադրությամբ հաստատվեց արխիվային վարչության գիտական խորհրդի նոր կազմ։
Մարտի 15 - Երևանի քաղխորհրդի գործկոմը որոշեց ՀԽՍՀ ֆոտոֆոնոկինո փաստաթղթային պետական կենտրոնական արխիվի շենքի կառուցման համար հողամաս հատկացնել Երևանի ռադիոկայմի մոտ։
1 9 7 1 թ.
Աշնանն ավարտվեց ՀԽՍՀ կինոֆոտոֆոնո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվի շենքի կառուցման աշխատանքները։
1 9 7 2 թ.
Մարտի 22 - Հոկտեմբերյան հեղափոխության և սոցշինարարության պետական կենտրոնական արխիվի տնօրեն նշանակվեց նույն արխիվի բաժնի վարիչ Արարատ Առաքելի Սարգսյանը։
1 9 7 3 թ.
Հունվարի 24 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշում ընդունեց հայ պարբերական մամուլի պետական կենտրոնական արխիվ ստեղծելու մասին։ Դրանով հնարավորություն ստեղծվեց համակենտրոնացնելու հայ պարբերական մամուլը, նրա պատմությունն ու գործունեությունն արտացոլող արխիվային նյութերը, ապահովել անվտանգությունը՝ դրանք գիտության ու տեխնիկայի համար օգտագործելու նպատակով։
Հունվարի 24 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչության պետի հրամանով հայ պարբերական մամուլի պետական կենտրոնական արխիվի տնօրեն նշանակվեց Սանդրո Արտաշեսի Բեհբությանը։
1 9 7 5 թ.
Հոկտեմբերի 24 - Հիմք ընդունելով ԽՍՀՄ նախարարների խորհրդի առընթեր գլխավոր արխիվային վարչության հանձնարարականները, ՀԽՍՀ արխիվային վարչության հրամանով գերատեսչությունների փաստաթղթային նյութերի գիտա-տեխնիկական մշակման գրասենյակը 1976թ. հունվարի 1-ից պետք է անցներ ՀԽՍՀ ՀՀՍՇ ՊԿԱ ենթակայությանը։
Նոյեմբերի 11 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի հաստատեց արխիվային վարչության կառուցվածքը՝ 34 հաստիքային միավորներով։ Ըստ այդ կառուցվածքի, արխիվային վարչությունն իր մեջ ներառում էր հետևյալ բաժինները. 1) կազմ-մեթոդական, 2) փաստաթղթային նյութերի գիտական ինֆորմացիայի ու օգտագործման, 3) գիտահրատարակչական, 4) գերատեսչական արխիվների, կոմպլեկտավորման ու գործավարության, 5) ֆինանսական-հաշվապահական, 6) տնտեսական և գրասենյակային սպասարկման։
1 9 7 7 թ.
Դեկտեմբերի 21 - Հրապարակվում է «Պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և օգտագործման մասին» ՀԽՍՀ օրենքը, հաստատված ՀԽՍՀ երագույն խորհրդի իններորդ գումարման 6-րդ նստաշրջանում։
Օրենքում շարադրվում է ՀԽՍՀ արխիվային վարչության իրավունքներն ու պարտականությունները վավերագրերի հաշվառման և հանրապետության տարածքում գտնվող պետական արխիվային ֆոնդի (ՊԱՖ), փաստաթղթային հուշարձանների օգտագործման ուղղությամբ։
1 9 7 8 թ.
Մարտի 21 - Համապատասխան որոշմամբ ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի արխիվային վարչությունը վերակազմվում է գլխավոր արխիվային վարչության։ Որոշումը բխում է հանրապետությունում օրեցօր ավելացող արխիվային հաստատությունների թվից, նրանց կողմից տարվող աշխատանքների ծավալի և աճի մեծացումից, կուսակցական և գաղափարական նպատակասլացության դերի բարձրացումից, ինչպես նաև նրանց աճող հասարակական ֆունկցիաներից։
Հունիսի 21 - Հաստատվում է գլխավոր արխիվային վարչության կոլեգիայի նոր կազմը՝ Ա.Հ.Հարությունյան, Ա.Ա.Դարբինյան, Հ.Գ.Հովհաննիսյան, Գ.Գ.Հարությունյան, Ա.Ա.Սարգսյան, Է.Գ.Սարգսյան, Հ.Մ.Շաթիրյան։
1 9 7 9 թ.
Նոյեմբերի 5 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշմամբ ստեղծվում է գիտատեխնիկական փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվը:
1 9 8 0 թ.
Օգոստոսի 13 - ՀԽՍՀ Գերագույն սովետի նախագահության «Պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և օգտագործման մասին» ՀԽՍՀ օրենքը կատարելու ընթացքի մասին՚ որոշումով հանձնարարվում է ՀԽՍՀ գլխավոր արխիվային վարչությանը՝ արմատապես բարելավել վավերագրական հուշարձանների պահպանման գործը, հետևողական աշխատանքներ տանել, որպեսզի նախարարությունները, գերատեսչությունները, հիմնարկ-կազմակերպությունները սահմանված կարգով կատարել նորմատիվային ակտերի և արխիվային նյութերի հաշվառումը, պահպանումը և դրանց հանձնումը պետական կենտրոնական արխիվներին։
Նոյեմբերի 4 – Ստեղծվում է Երևանի քաղաքային պետական արխիվը:
1 9 8 1 թ.
Հունվարի 5 - ՀԽՍՀ գլխարխիվի կոլեգիայի ոպոշմամբ ՀՀՍՇՊԿԱ-ում ստեղծվում է արվեստի և գրականության բաժին, նպատակ ունենալով արխիվում եկնտրոնացնել արվեստի և գրականության վերաբերյալ նյութերը։
Դեկտեմբերի 2 - Վերակազմվում է փաստաթղթերի գիտատեխնիկական մշակման գրասենյակը։ ՀԽՍՀ ՀՀՍՇՊԿԱ-ում ստեղծվում է գերատեսչական արխիվների կոմպլեկտավորման և փաստաթղթերի գիտական արժեքավորման էքսպերտիզայի բաժին, իսկ գիտատեխնիկական փաստաթղթերի և Երևանի քաղաքային ՊԿԱ-ներում՝ գերատեսչական արխիվների խմբեր։
1 9 8 3 թ.
Նոյեմբերի 4 - Հայֆիլհարմոնիայի փոքր դահլիճում, տեղի ունեցավ հանդիսավոր ժողով՝ նվիրված Հայկական ԽՍՀ-ում արխիվային գործի 60-ամյակին։
Ներկա էին կուսակցական ու խորհրդային մարմինների ղեկավար աշխատողներ, միութենական ու հանրապետական արխիվային հաստատություններից ժամանած պատվիրակներ, մայրաքաղաքի գիտական ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, շրջանային ու քաղաքային պետական արխիվների վարիչներ, արխիվային աշխատողներ և ուրիշներ։
Հանդիսավոր ժողովը ներածական խոսքով բացեց Հայկական ԽՍՀ Մինիստրների խորհրդի նախագահի տեղակալ Յու.Խոջամիրյանը։ Նա Հայաստանի կոմկուսի Կենտկոմի, ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի և Գերագույն խորհրդի նախագահության կողմից ջերմորեն շնորհավորեց հանրապետության արխիվային աշխատողներին՝ տոնի առթիվ, մատնանշեց մեր ժողովրդի անցյալի ու ներկայի, նրա տնտեսական, մշակութային և հոգևոր կյանքում արխիվների՝ պատմական այդ հավաստ սկզբնաղբյուրների ունեցած ակնառու դերն ու նշանակությունը, բնութագրեց անցած 60 տարիներին Հայաստանի արխիվագետների շնորհակալ աշխատանքը վավերագրական մասունքների կենտրոնացման, մշակման, պահպանման ու նպատակասլաց օգտագործման բնագավառում։
1 9 8 6 թ.
Փետրվարի 21 - ՀԽՍՀ Նախարարների խորհուդը ընդունում է «Հայկական ՍՍՀ-ում արխիվային գործի վիճակի եւ նրա հետագա զարգացման միջոցառումների մասին» որոշումը:
1991 թ.
Դեկտեմբերի 26 - ՀՀ կառավարությունը ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետությա հասարակական եւ քաղաքական կազմակերպությունների փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվ ստեղծելու մասին» կարգադրությունը:

13 February- With the order of the ASSR People’s Commissar of Internal Affairs, according to the USSR order of 4 July, 1941, the archive department was renamed into the ASSR state archive department of People’s Commissariat of Internal Affairs.
1943
8 October – The ASSR Council of People's commissars adopted the decision of ''Organizing state central archive for films, photographs and sound-recording documents'', where it was pointed out that the new archive would be organized in Yerevan and would be under straight authority of Council of People's Commissars of internal affairs with staff 5 units. The manager of the archive was assigned Vladimir Movsisyan.
1945
21 August – With the order of the ASSR People’s Commissar of Internal Affairs, a scientific council was created attached to the state central archive with the presidency of archives department manager K. Stepanyan.
The first scientific council consisted of S. Budunyan – manager of ACPCC propaganda and agitation sector, M. Nersisyan, acting official of the director of institute of history of the ASSR Academy of science, Prof. V. Rshtuni, head of history department of the state university, director of Matenadaran G. Abov, doctor of historical sciences A. Hovhannisyan and others.
13 September – With the ASSR People's Council Commissariat order, the ASSR state central archive of film, photograph and sound-recording documents was classified among scientific research institutions.
1947
24 September – Abraham Mkrtchyan was assigned the chief of the ASSR state central archive.
1948
8 June – With the order of the ASSR IA minister, members of scientific council of archive department were assigned: K. Stepanyan, A. Mkrtchyan, G. Harutyunyan, V. Movsisyan, B. Lalayan (from the ACP central committee), V. Avetisyan (Armenian branch of IML), M. Nersisyan (Academy of Science), V. Rshtuni (State university), G. Abov (Matenadaran), V. Parsamyan (Armenian Pedagogical Institute), A. Tumanyan (Partial-publishing).
1950
20 April – In the ASSR state central archive a permanent control group was created for the scientific – technical development process of documents quality check up.
1952
29 May – With the order of the ASSR minister of internal affairs, manor Vardges Kzartmyan was assigned the ASSR archive department manager. Nikiforova Maria Nikiforovna was relieved from her provisional post of performing manager's duties.
1956
- In March the foundation of the ASSR central state archives building was laid down on Kievyan street (Now on Hr. Kochar part of the street).
23.June - CPA central committee permitted the publication of '' Scientific-informational bulletin'' periodical for the usage of state and departmental archives of the republic.
December - The first edition of ‘‘Information bulletin'' was published.
1958
11 February- Order of the ASSR minister of internal affairs was published, according to the ASSR ministers' council decision of 29 January, 1958, concerning the reorganization of archive department into archive board and the ASSR state central archives of October revolution and social construction and historical archive.
21 February – With the order of the ASSR minister of internal affairs, Abraham Mkrtchyan was relieved from his position of chief of archive, connected with the reconstruction of state central archive.
21 February – With the order of the ASSR minister of internal affairs, Grigor Harutynyan was assigned chief of the ASSR historical state central archive.
6 March – With the order of the ASSR minister of internal affairs, Mikayel Babajanyan was assigned chief of the ASSR state central archive of October revolution and social construction.
- The newly built building of state central archives was put into operation. At first materials of film, photographs, and sound-recording documents and historical archives were transported and the materials of October Revolutionary and social construction archive. With maintenance of relative humidity of the air in the new building, light and large working offices, supplementary workshops, library, reading-hall, infection-cell, micro photo-laboratory and other conveniences, the order of archive keeping was totally changed in state central archives.
23 February – The ASSR council of ministers affirmed the legislations of the ASSR ........ archive board, central, municipal and regional archives and the net of the ASSR state archives.
1960
19 January – With the ASSR IA minister order, chief of the ASSR film, photograph and sound-recording state central archive was assigned Leonid Kocharyan.
27 May – The ASSR ministers’ council accepted the offer of the ASSR ministry of internal affairs to organize an office of development of scientific – technical documents of institutions and organizations in the system of local productive board. An order was given to Yerevan municipal council executive committee.
July – The firs edition of ''Herald of Archives in Armenia'' was published. The announcement in the editorial ran as follows: ''Herald of Archives in Armenian'' is expected to put into circulation document materials of the history of the Armenian people, especially those concerning Soviet Armenia.
Then it informed that archive documents collections would be published in the magazine, as well as scientific articles, programs, thematic and fund reviews, etc.
1 November – With the ASSR minister of internal affairs order the SCAORSC chief was assigned Ashot Hayrapetyan.
1962
22 July – The ASSR ministers council adopted decision of reorganizing the ASSR archive board into the archive board attached to the ASSR ministers council. Archive board was ordered to develop legislations of central, municipal and regional state archives and to file it to the ASSR ministers’ council for affirmation.
1963
12 January – With the order of the ASSR Supreme council chair in Alaverdi, Artik, Ararat, Kamo, Ghapan and Hrazdan municipal archives were created. So there were 3 central, 9 municipal (Leninakan, Kirovakan, Echmiadzin) and 27 regional state archives in the republic.
21 January – With the ASSR ministers’ council decision the ASSR archive board manager was assigned Ashot Harutunyan.
3 April – Based on archive board solicitation, the CPA central committee decided to permit the archive board to publish ''Herald of Archives in Armenia'' 3 times a year with the volume of 15 signatures.
The editor of the magazine was assigned archive board manager A. Harutunyan and the members of editorial board were: A. Asryan, H. Grigoryan, A. Hayrapetyan, H. Shatinyan, G. Harutunyan, Kh. Barseghyan, G. Stepanyan and G. Galoyan.
25 May – The ASSR ministers’ council affirmed the archive board legislation. The first paragraph of the legislation stated that the archive board attached to the ASSR ministers council was a state body of state and departmental archives of the republic, implementing scientific, organizational and methodical government.
October – The administration of the ASSR state historical central archive applied to nearly 260 cultural institutions in foreign Armenian colonies with a special letter, asking to file archive documents and materials of outstanding public figures which they owned, to Armenian archives. The letter was met with approval and was published in foreign Armenian newspapers.
15 October – With the order of manager of archive board attached to the ASSR ministers council the SCAORSC chief was assigned Samvel Aleksanyan.
18 November – With the order of archive board manager A.Harutunyan, a delegation was organized (Harutunyan, A.Zakharyan, E.Zakharyan) to accept the archive of general Andranik from the ASSR supreme council chairman E.Topchyan, and to place under scientific-technical drafting, ethic was the beginning of foundation of private fund of Andranik Ozanyan.
1965
1 April – Preparatory work of supplementary floors construction of the central state archive departmental subsidiary building started by the constructional conglomerate N1 of the ASSR ministry of construction.
1966
14 December – Executive committee of Yerevan municipal council decided to put the right and left attached areas of archive building on Hr. Kochar street under the disposal of archive board, with the aim of building subsidiary blocks in the future.
1967
1 February – With the order of the ASSR ministers council a new personnel of scientific council of the archive board was assigned.
15 March – Executive committee of Yerevan municipal council decided to dispose land for the construction of the ASSR film, photograph and sound recording documents state central archive building near to the Yerevan radio mast.
1971
- In autumn the construction process of the ASSR films, photographs, sound recording documents state central archive building was terminated.
1972
22 March – Director of the SCAARSC was assigned the same archive – Ararat Sargsyan.
1973
24 June – The ASSR ministers’ council adopted decision of creating state central archive of the Armenian periodical press. It gave an opportunity to concentrate the Armenian periodical press, archive materials reflecting its history and activity, providing safety for their scientific and technical usage.
24 January – With order of manager of archive board attached to the ASSR ministers’ council, director of state central archive of the Armenian periodical press was assigned Sandro Behbutyan.
1975
24 Octobery – Based on instructions of main archive board attached to the ASSR ministers council, with the ASSR archive board order, office of scientific-technical drafting of departmental document materials was to be subordinated to the ASSR SCAARSC, since 1 January, 1976.
11 November – The ASSR ministers’ council affirmed the structure of archive board with 34 staff units. According to that structure, archive board included the following departments: 1) methodical, 2) scientific-information and wage of document materials, 3) scientific-publishing, 4) of departmental archives completion and clerical work, 5) financial-accounting, 6) economical and office service.
1977
21 December – The ASSR law of ‘’Maintenance and usage of historical and cultural monuments’’ was published, affirmed by the 6th session of the 9th convening of the ASSR supreme council.
The law stated the ASSR archive board rights and obligations concerning documents registration and usage of documental monuments of state archive funds (SAF), in the territory of the republic.
1978
21 March – With the consequent decision, the archive board of the ASSR ministers council was reorganized into main archive board. The decision was due to daily increasing number of archival institutions, increase of the work done by them, increase of role of partial and ideological purposefulness as well as their increasing social functions.
21 June – The new personnel of main archive board collegiums is affirmed: A.H.Harutyunyan, A.A.Darbinyan, H.G.Hovhannisyan, G.G.Harutyunyan, A.A.Sargsyan, E.G.Sargsyan, H.M.Shatiryan.
1979
5 November – With the ASSR ministers council decision state central archive of scientific-technical documents was organized.
1980
13 August – With the ASSR Supreme council chair decision ‘’The process of the ASSR law implementation of historical and cultural monuments maintenance and usage’’, the main archive board is ordered to thoroughly improve the maintenance of monuments, to take measures so as the ministries, departments, institutions are able to provide the registration and maintenance of normative acts and archive materials and hand them to state central archives.
4 November – Yerevan municipal state archive is created.
1981
5 January – With the ASSR main archive collegiums decision, in SCAORSC a department of art and literature is organized with the aim of concentrating materials concerning art and literature in the archive.
2 December – The office of scientific-technical drafting of documents is reorganized. In the SCAORSC of the ASSR a department of completing departmental archives and evolutional expert-examination is organized and in Yerevan municipal and scientific-technical documents CSAs departmental archive groups are organized.
1983
4 November – In the small hall of Armphilharmonia a solemn meeting took place denoted to the 60th anniversary of archive keeping in the ASSR.
Administrative workers of soviet and partial bodies, delegates arrived from union and republic archives representatives of scientific and social organizations of the capital, managers of regional and municipal state archives, archive workers and others were present.
The meeting was opened by the speech of assistant director of the ASSR ministers council Yu. Khojamiryan. He warmly greeted the archive workers of the republic for the holiday, pointed out the role and meaning of archives in the past and present of our people, in their economical, cultural and spiritual life, characterized the grateful work of Armenian archive specialists during the past 60 years in the sphere of concentrating the drafting, maintaining and purposeful usage of documentary relics.
1986
21 February – The ASSR ministers council adopted the decision of ‘’State of archive keeping in the ASSR, and its further development arrangements’’.
1991
26 December – The RA government adopted the order of ''Creation of state central archive for the RA social and political organizations documents''.