Փետրվարի 13 - ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ հրամանով, համաձայն ԽՍՀՄ ՆԳԺԿ 1941թ. հուլիսի 4-ի հրամանի, արխիվային բաժինը վերանվանվեց ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ պետական արխիվների բաժին։
1 9 4 3 թ.
Հոկտեմբերի 8 - ՀԽՍՀ Ժողկոմխորը ընդունեց «Կինո-ֆոտո-ֆոնո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվ կազմակերպելու մասին» որոշումը, որտեղ նշվում էր, որ նոր արխիվը կազմակերպվելու է Երևան քաղաքում և գտնվելու է ներքին գործերի ժողկոմիսարիատի անմիջական տնօրինության տակ՝ հինգ հաստիքային միավորով։Արխիվի տնօրեն նշանակվեց Վարդիթեր Մովսիսյանը:
1 9 4 5 թ.
Օգոստոսի 21 - ՀԽՍՀ ՆԳԺԿ-ի հրամանով պետական կենտրոնական արխիվին առընթեր ստեղծվեց գիտական խորհուրդ՝ արխիվների բաժնի պետ Կ.Ստեփանյանի նախագահությամբ։ Առաջին գիտական խորհրդի կազմում ընդգրկվեցին Հայաստանի կոմկուսակցական Կենտկոմի պրոպագանդայի և ագիտացիայի սեկտորի վարիչ Ս.Բուդումյանը, ՀԽՍՀ գիտությունների ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի դիրեկտորի պաշտոնակատար Մ.Ներսիսյանը, Երևանի պետհամալսարանի պատմության ֆակուլտետի ամբիոնի վարիչ, պրոֆ. Վ.Ռշտունին, Մատենադարանի դիրեկտոր Գ.Աբովը, պատմական գիտությունների դոկտոր Աբ.Հովհաննիսյանը և ուրիշներ։
Սեպտեմբերի 13 - ՀԽՍՀ Ժողկոմխորի կարգադրությամբ, ՀԽՍՀ ֆոտո-ֆոնո-կինո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվը դասվեց հանրապետության գիտահետազոտական հաստատությունների շարքը:
1 9 4 7 թ.
Սեպտեմբերի 24 - Աբրահամ Նուշոյի Մկրտչյանը նշանակվեց ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվի պետ։
1 9 4 8թ.
Հունիսի 8 - ՀԽՍՀ ՆԳ նախարարի հրամանով արխիվների բաժնի գիտական խորհրդի անդամներ նշանակվեցին Կ.Ա.Ստեփանյանը, Ա.Ն.Մկրտչյանը, Գ.Գ.Հարությունյանը, Վ.Մ.Մովսիսյանը, Բ.Հ.Լալայանը (ՀԿԿ Կենտկոմից), Վ.Ավետիսյանը (ՄԼԻ-ի հայկական մասնաճյուղից), Մ.Գ.Ներսիսյանը (գիտությունների ակադեմիայից), Վ.Հ.Ռշտունին (պետական համալսարանից), Գ.Աբովը (Մատենադարանից), Վ.Ա.Պարսամյանը (Հայկական մանկավարժական ինստիտուտից), Ա.Մ.Թումանյանը (Կուսհրատից)։
1 9 5 0 թ.
Ապրիլի 20 - ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվում ստեղծվեց մշտական գործող վերահսկողության խումբ՝ փաստաթղթային նյութերի գիտատեխնիկական մշակման աշխատանքների որակի ստուգման համար։
1 9 5 2 թ.
Մայիսի 29 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով մայոր Վարդգես Գերասիմի Կզարթմյանը ՀԽՍՀ ԳՆՄ արխիվային բաժնի պետ։ Նիկիֆորովա Մարիա Նիկիֆորովնան ազատվեց պետի ժամանակավոր պարտականությունները կատարելուց։
1 9 5 6 թ.
Մարտ ամսում դրվեց ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվների շենքի հիմքը՝ մայրաքաղաքի Կիևյան փողոցում (այժմ՝ Հր.Քոչարի անունը կրող մասում)։
Հունիսի 23 - Հայաստանի կոմկուսակցության Կենտկոմը թույլատրեց արխիվային բաժնի օրգան «Գիտա-ինֆորմացիոն բյուլետեն» հանդեսի պարբերական հրատարակությունը՝ հանրապետության պետական և գերատեսչական արխիվների ներքին օգտագործման համար։
Դեկտեմբեր - Լույս տեսավ արխիվային բաժնի օրգան «Ինֆորմացիոն բյուլետեն»-ի անդրանիկ համարը։
1 9 5 8 թ.
Փետրվարի 11 - Հրապարակվեց ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանը՝ ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի 1958թ. հունվարի 29-ի որոշման համաձայն, արխիվային բաժինը արխիվային վարչություն, իսկ ՀԽՍՀ պետական կենտրոնական արխիվը՝ Հոկտեմբերյան հեղափոխության ու սոցիալիստական շինարարության և պետական կենտրոնական պատմական արխիվների վերակառուցելու մասին։
Փետրվարի 21 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով Աբրահամ Նուշոյի Մկրտչյանը պետական կենտրոնական արխիվի վերակառուցման կապակցությամբ ազատվեց արխիվի պետի պարտականությունից։
Փետրվարի 21 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով Գրիգոր Գենջոյի Հարությունյանը նշանակվեց ՀԽՍՀ պատմական պետական կենտրոնական արխիվի պետ։
Մարտի 6 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով Միքայել Հմայակի Բաբաջանյանը նշանակվեց ՀԽՍՀ Հոկտեմբերյան հեղափոխության ու սոցշինարարության պետական կենտրոնական արխիվի պետ։
- Պետական կենտրոնական արխիվների նորակառույց շենքը հանձնվեց շահագործման։ Սկզբում փոխադրվեցին ֆոտո-ֆոնո-կինո փաստաթղթերի և պատմական արխիվների, իսկ հետո՝ Հոկտեմբերյան հեղափոխության և սոցշինարարության արխիվի նյութերը։ Նոր շենքում օդի հարաբերական խոնավորության մշտական պահպնմամբ, լուսավոր ու ընդարձակ աշխատանքային սենյակների, օժանդակ արհեստանոցների, գրադարանի, ընթերցասրահի, ախտահանման խցիկի, միկրոֆոտոլաբորատորիայի և այլ հարմարությունների առկայությամբ ամբողջովին փոխվեց արխիվային գործի դրվածը պետական կենտրոնական արխիվներում։
1 9 5 9 թ.
Փետրվարի 23 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի հաստատեց ՀԽՍՀ ՆԳՆ արխիվային վարչության, կենտրոնական, քաղաքային և շրջանային արխիվների կանոնադրությունները և ՀԽՍՀ պետական արխիվների ցանցը։
1 9 6 0 թ.
Հունվարի 19 - ՀԽՍՀ Ն նախարարի հրամանով ՀԽՍՀ ֆոտո-ֆոնո-կինո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվի պետ նշանակվեց Լեոնիդ Լյուդվիգի Քոչարյանը։
Մայիսի 27 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի ընդունեց ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարության առաջարկությունը՝ տեղական արդյունաբերության վարչության համակարգում ստեղծելու հիմնարկ-ձեռնարկությունների և կազմակերպությունների փաստաթղթային նյութերի գիտա-տեխնիկական մշակման կազմակերպություն (գրասենյակ)։ Այդ կապակցությամբ հանձնարարություն տրվեց Երևանի քաղխորհրդի գործկոմին։
Հուլիս - Լույս տեսավ ՙԲանբեր Հայաստանի արխիվների՚ հանդեսի անդրանիկ համարը։ Խմբագրության կողմից տրված հայտարարության մեջ կարդում ենք. «ՀԽՍՀ ՆԳՆ արխիվային վարչության օրգան «Բանբեր Հայաստանի արխիվների» հանդեսը կոչված է գիտական շրջանառության մեջ դնելու հայ ժողովրդի պատմության, հատկապես Սովետական Հայաստանի վերաբերյալ փաստաթղթային նյութերը»։ Այնուհետև հաղորդվում էր, որ հանդեսում կտպագրվեն արխիվային փաստաթղթերի հավաքածուներ, ինչպես նաև գիտական հոդվածներ, հաղորդումներ, թեմատիկ ու ֆոնդային տեսություններ և այլն։
Նոյեմբերի 1 - ՀԽՍՀ ներքին գործերի նախարարի հրամանով ՀՀՍՇ ՊԿԱ-ի պետ նշանակվեց Աշոտ Մկրտիչի Հայրապետյանը։
1 9 6 2 թ.
Հուլիսի 22 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշում ընդունեց ՀԽՍՀ ՆԳՆ-ի արխիվային վարչությունը ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչություն վերակազմելու մասին։ Հանձնարարվեց արխիվային վարչությանը մշակել կենտրոնական, քաղաքային և շրջանային պետական արխիվների կանոնադրությունները և ներկայացնել ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի ՝ հաստատման։
1 9 6 3 թ.
Հունվարի 12 - ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի Նախագահության հրամանագրով քաղաքային արխիվներ ստեղծվեցին Ալավերդիում, Արթիկում, Արարատում, Կամոյում, Ղափանում և Հրազդանում։ Այսպիսով, հանրապետությունում հաշվվում էին երեք կենտրոնական, ինը քաղաքային (Լենինական, Կիրովական, Էջմիածին) ու 27 շրջանային պետական արխիվներ։
Հունվարի 21 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշմամբ ՀԽՍՀ արխիվային վարչության պետ նշանակվեց Աշոտ Հովսեփի Հարությունյանը։
Ապրիլի 3 - Արխիվային վարչության միջնորդության հիման վրա Հայաստանի կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեն որոշեց թույլատրել արխիվային վարչությանը «Բանբեր Հայաստանի արխիվների» հանդեսը լույս ընծայել տարեկան երեք անգամ, յուրաքանչյուրը 15 մամուլ ծավալով։
Հանդեսի խմբագիրը հաստատվեց արխիվային վարչության պետ Ա.Հ.Հարությունյանը, իսկ խմբագրական կոլեգիայի անդամներ՝ Ա.Հ.Ասրյանը, Հ.Լ.Գրիգորյանը, Ա.Մ.Հայրապետյանը, Հ.Մ.Շաթիրյանը, Գ.Գ.Հարությունյանը, Խ.Հ.Բարսեղյանը, Գ.Խ.Ստեփանյանը և Գ.Ա.Գալոյանը։
Մայիսի 25 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդը հաստատեց արխիվային վարչության կանոնադրությունը։ Կանոնադրության առաջին հոդվածը սահմանում է, որ ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչությունը հանդիսանում է հանրապետության պտական ու գերատեսչական արխիվների գիտական, կազմակերպական և մեթոդական ղեկավարությունն իրագործող պետական մարմին։
Հոկտեմբեր - ՀԽՍՀ պետական պատմական կենտրոնական արխիվի տնօրինությունը հատուկ նամակով դիմեց արտասահմանյան հայ գաղթօջախներում գտնվող շուրջ 260 մշակութային հաստատությունների, նշանավոր հասարակական գործիչների՝ Մայր հայրենիքի արխիվներին հանձնելու իրենց մոտ եղած արխիվային փաստաթղթերն ու նյութերը։ Նամակն արժանացավ հավանության ու լայնորեն մասսայականացվեց արտասահմանյան հայկական թերթերում։
Հոկտեմբերի 15 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչության պետի հրամանով ՀՀՍՇՊԿԱ պետ նշանակվեց Սամվել Խաչիկի Ալեքսանյանը։
Նոյեմբերի 18 - Արխիվային վարչության պետ Ա.Հ.Հարությունյանի հրամանով ստեղծվեց հանձնաժողով (Ր.Հարությունյան, Ա.Զախարյան, Է.Զախարյան) ՀԽՍՀ Գերագույն խորհրդի նախագահ Է.Թոփչյանից ընդունելու գեներալ Անդրանիկի արխիվը և ենթարկելու գիտատեխնիկական մշակման, դրանով հիմք դրվեց Անդրանիկ Օզանյանի անձնական ֆոնդի ստեղծմանը։
1 9 6 5 թ.
Ապրիլի 1 - ՀԽՍՀ շինարարության նախարարության N 1 շինտրեստի կողմից սկսվեցին պետական կենտրոնական արխիվների վարչական մասնաշենքի և արխիվադարանների լրացուցիչ հարկերի կառուցման նախապատրաստական աշխատանքները։
1 9 6 6 թ.
Դեկտեմբերի 14 - Երևանի քաղաքային խորհրդի գործկոմը որոշեց Հրաչյա Քոչարի փողոցի վրա գտնվոր արխիվային շենքի աջ և ձախկողմյան կից տարածությունները հատկացնել արխիվային վարչությանը՝ հետագայում կից մասնաշենքեր կառուցելու նպատակով։
1 9 6 7 թ.
Փետրվարի 1 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի կարգադրությամբ հաստատվեց արխիվային վարչության գիտական խորհրդի նոր կազմ։
Մարտի 15 - Երևանի քաղխորհրդի գործկոմը որոշեց ՀԽՍՀ ֆոտոֆոնոկինո փաստաթղթային պետական կենտրոնական արխիվի շենքի կառուցման համար հողամաս հատկացնել Երևանի ռադիոկայմի մոտ։
1 9 7 1 թ.
Աշնանն ավարտվեց ՀԽՍՀ կինոֆոտոֆոնո փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվի շենքի կառուցման աշխատանքները։
1 9 7 2 թ.
Մարտի 22 - Հոկտեմբերյան հեղափոխության և սոցշինարարության պետական կենտրոնական արխիվի տնօրեն նշանակվեց նույն արխիվի բաժնի վարիչ Արարատ Առաքելի Սարգսյանը։
1 9 7 3 թ.
Հունվարի 24 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշում ընդունեց հայ պարբերական մամուլի պետական կենտրոնական արխիվ ստեղծելու մասին։ Դրանով հնարավորություն ստեղծվեց համակենտրոնացնելու հայ պարբերական մամուլը, նրա պատմությունն ու գործունեությունն արտացոլող արխիվային նյութերը, ապահովել անվտանգությունը՝ դրանք գիտության ու տեխնիկայի համար օգտագործելու նպատակով։
Հունվարի 24 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի առընթեր արխիվային վարչության պետի հրամանով հայ պարբերական մամուլի պետական կենտրոնական արխիվի տնօրեն նշանակվեց Սանդրո Արտաշեսի Բեհբությանը։
1 9 7 5 թ.
Հոկտեմբերի 24 - Հիմք ընդունելով ԽՍՀՄ նախարարների խորհրդի առընթեր գլխավոր արխիվային վարչության հանձնարարականները, ՀԽՍՀ արխիվային վարչության հրամանով գերատեսչությունների փաստաթղթային նյութերի գիտա-տեխնիկական մշակման գրասենյակը 1976թ. հունվարի 1-ից պետք է անցներ ՀԽՍՀ ՀՀՍՇ ՊԿԱ ենթակայությանը։
Նոյեմբերի 11 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի հաստատեց արխիվային վարչության կառուցվածքը՝ 34 հաստիքային միավորներով։ Ըստ այդ կառուցվածքի, արխիվային վարչությունն իր մեջ ներառում էր հետևյալ բաժինները. 1) կազմ-մեթոդական, 2) փաստաթղթային նյութերի գիտական ինֆորմացիայի ու օգտագործման, 3) գիտահրատարակչական, 4) գերատեսչական արխիվների, կոմպլեկտավորման ու գործավարության, 5) ֆինանսական-հաշվապահական, 6) տնտեսական և գրասենյակային սպասարկման։
1 9 7 7 թ.
Դեկտեմբերի 21 - Հրապարակվում է «Պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և օգտագործման մասին» ՀԽՍՀ օրենքը, հաստատված ՀԽՍՀ երագույն խորհրդի իններորդ գումարման 6-րդ նստաշրջանում։
Օրենքում շարադրվում է ՀԽՍՀ արխիվային վարչության իրավունքներն ու պարտականությունները վավերագրերի հաշվառման և հանրապետության տարածքում գտնվող պետական արխիվային ֆոնդի (ՊԱՖ), փաստաթղթային հուշարձանների օգտագործման ուղղությամբ։
1 9 7 8 թ.
Մարտի 21 - Համապատասխան որոշմամբ ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի արխիվային վարչությունը վերակազմվում է գլխավոր արխիվային վարչության։ Որոշումը բխում է հանրապետությունում օրեցօր ավելացող արխիվային հաստատությունների թվից, նրանց կողմից տարվող աշխատանքների ծավալի և աճի մեծացումից, կուսակցական և գաղափարական նպատակասլացության դերի բարձրացումից, ինչպես նաև նրանց աճող հասարակական ֆունկցիաներից։
Հունիսի 21 - Հաստատվում է գլխավոր արխիվային վարչության կոլեգիայի նոր կազմը՝ Ա.Հ.Հարությունյան, Ա.Ա.Դարբինյան, Հ.Գ.Հովհաննիսյան, Գ.Գ.Հարությունյան, Ա.Ա.Սարգսյան, Է.Գ.Սարգսյան, Հ.Մ.Շաթիրյան։
1 9 7 9 թ.
Նոյեմբերի 5 - ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի որոշմամբ ստեղծվում է գիտատեխնիկական փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվը:
1 9 8 0 թ.
Օգոստոսի 13 - ՀԽՍՀ Գերագույն սովետի նախագահության «Պատմության և կուլտուրայի հուշարձանների պահպանության և օգտագործման մասին» ՀԽՍՀ օրենքը կատարելու ընթացքի մասին՚ որոշումով հանձնարարվում է ՀԽՍՀ գլխավոր արխիվային վարչությանը՝ արմատապես բարելավել վավերագրական հուշարձանների պահպանման գործը, հետևողական աշխատանքներ տանել, որպեսզի նախարարությունները, գերատեսչությունները, հիմնարկ-կազմակերպությունները սահմանված կարգով կատարել նորմատիվային ակտերի և արխիվային նյութերի հաշվառումը, պահպանումը և դրանց հանձնումը պետական կենտրոնական արխիվներին։
Նոյեմբերի 4 – Ստեղծվում է Երևանի քաղաքային պետական արխիվը:
1 9 8 1 թ.
Հունվարի 5 - ՀԽՍՀ գլխարխիվի կոլեգիայի ոպոշմամբ ՀՀՍՇՊԿԱ-ում ստեղծվում է արվեստի և գրականության բաժին, նպատակ ունենալով արխիվում եկնտրոնացնել արվեստի և գրականության վերաբերյալ նյութերը։
Դեկտեմբերի 2 - Վերակազմվում է փաստաթղթերի գիտատեխնիկական մշակման գրասենյակը։ ՀԽՍՀ ՀՀՍՇՊԿԱ-ում ստեղծվում է գերատեսչական արխիվների կոմպլեկտավորման և փաստաթղթերի գիտական արժեքավորման էքսպերտիզայի բաժին, իսկ գիտատեխնիկական փաստաթղթերի և Երևանի քաղաքային ՊԿԱ-ներում՝ գերատեսչական արխիվների խմբեր։
1 9 8 3 թ.
Նոյեմբերի 4 - Հայֆիլհարմոնիայի փոքր դահլիճում, տեղի ունեցավ հանդիսավոր ժողով՝ նվիրված Հայկական ԽՍՀ-ում արխիվային գործի 60-ամյակին։
Ներկա էին կուսակցական ու խորհրդային մարմինների ղեկավար աշխատողներ, միութենական ու հանրապետական արխիվային հաստատություններից ժամանած պատվիրակներ, մայրաքաղաքի գիտական ու հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, շրջանային ու քաղաքային պետական արխիվների վարիչներ, արխիվային աշխատողներ և ուրիշներ։
Հանդիսավոր ժողովը ներածական խոսքով բացեց Հայկական ԽՍՀ Մինիստրների խորհրդի նախագահի տեղակալ Յու.Խոջամիրյանը։ Նա Հայաստանի կոմկուսի Կենտկոմի, ՀԽՍՀ նախարարների խորհրդի և Գերագույն խորհրդի նախագահության կողմից ջերմորեն շնորհավորեց հանրապետության արխիվային աշխատողներին՝ տոնի առթիվ, մատնանշեց մեր ժողովրդի անցյալի ու ներկայի, նրա տնտեսական, մշակութային և հոգևոր կյանքում արխիվների՝ պատմական այդ հավաստ սկզբնաղբյուրների ունեցած ակնառու դերն ու նշանակությունը, բնութագրեց անցած 60 տարիներին Հայաստանի արխիվագետների շնորհակալ աշխատանքը վավերագրական մասունքների կենտրոնացման, մշակման, պահպանման ու նպատակասլաց օգտագործման բնագավառում։
1 9 8 6 թ.
Փետրվարի 21 - ՀԽՍՀ Նախարարների խորհուդը ընդունում է «Հայկական ՍՍՀ-ում արխիվային գործի վիճակի եւ նրա հետագա զարգացման միջոցառումների մասին» որոշումը:
1991 թ.
Դեկտեմբերի 26 - ՀՀ կառավարությունը ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետությա հասարակական եւ քաղաքական կազմակերպությունների փաստաթղթերի պետական կենտրոնական արխիվ ստեղծելու մասին» կարգադրությունը:

13 февраля-По приказу наркома внутренних дел Арм. ССР, согласно приказу наркому внутр. Дел от 4 июля 1941 года, архивный отдел был переименован в отдел государственных архивов Наркомата внутр. дел Арм ССР.
1943 год.
8 октября-Совнарком Арм. ССР принял решение об ''Организации центрального государственного архива кинофотофоно документов'', где отмечалось, что новый архив будет организован в городе Ереване и будет находиться под неподсредственным руководством нарккомата внутренных дел с 5-ю штатными единицами. Директором архива была назначена Вардитер Мовсесян.
1945 год.
21 августа-По приказу наркома внутр. дел. Арм. ССР при центральным государственном архиве был создан научный совет во главе с председателем-начальником отдела архивов К.Степаняном. В состав первого научного совета вошли: заведующий сектором пропаганды и агитации ЦК компартии Армении С. Будумян, исполняющий обязанности директора института истории Академии наук Арм. ССР М. Нерсисян, заведующий кафедрой исторического факультета Ереванского государственного университета В. Рштуни, директор Матенадарана Г. Абов, доктор исторических наук А. Ованесян и другие.
13 сентябрь-По приказу Совнаркома Арм. ССР центральный государственный архив кинофотофоно документов был причислен к ряду научно-исследовательских учреждений республики.
1947 год.
24 сентября-Начальником Центрального государственного архива был назначен Абраам Нушоевич Мкртчян.
1948 год.
8 июня-По приказу министра внутренных дел Арм.ССР членами научного совета отдела архивов были назначены К.Степанян, А. Мкртчян,Г. Арутюнян, В. Мовсесян, Б. Лалаян (ЦК Компартии Армении), В. Аветисян (Армянский филиал института марксизма-ленинизма), М. Нерсисян (Академия наук), В. Рштуни (Государственный университет), Г. Абов (Матенадаран), В. Парсамян (Армянский педагогический институт), А. Туманян (партиздат).
1950 год.
20 апреля-В центральном государственном архиве Арм. ССР была создана постоянно действующая контрольная группа для проверки качества работ научно-технической обработки документальных материалов.
1952 год.
29 мая-По приказу министра внутренных дел Арм.ССР начальником архивного отдела МВД Арм. ССР был назначен майор Вардгес Герасимович Кзартмян. Никифорова Мария Никифоровна была освобождена от временного исполнения обязанностей начальника.
1956 год
В Ераване в марте месяце на улице Киевян (сейчас это часть улицы Гр. Кочара) был заложен фундамент здания центральных государственных архивов Арм. ССР.
23 июня-ЦК Компартии Армении разрешил периодическое издание органа архивного отдела-''Научно-информационные бюллетени''
декабрь-Вышел в свет первый номер органа архивного отдела-журнал “ Научно-информационные бюллетени” .
1958 год
11 февраля- Согласно Постановлению Совета Министров Арм. ССР от 29 января 1958 года, был опубликован приказ министра внутренних дел Арм. ССР о реорганизации архивного отдела в архивное управление, а центрального государственого архива Арм. ССР–в архив Октябрьской революции и социалистического строительства и Центральный государственный исторический архив.
21 февраля-По приказу министра внутренних дел Арм. ССР Абраам Нушоевич Мкртчян в связи с реорганизацией центрального государственного архива был освобожден от обязанностей начальника архива. По приказу министра внутренних дел Арм. ССР начальником центрального государственного архива был назначен Григорий Генджоевич Арутюнян.
6 марта-По приказу министра внутренних дел Армянской ССР начальником Центрального государственного архива Октябрьской революции и социалистического строительства был назначен Микаэел Амаякович Бабаджаня.
Было сдано в эксплуатацию новое здание Государственных центральных архивов. Вначале были перенесены кинофотофоно документы и документы исторического архивов, а затем – материалы архива Октябрьской революции и социалистического строительства. В новом здании наличие светлых и просторных рабочих комнат, подсобных мастерских, библиотеки, читального зала, дезинфицирующей кабины, микрофотолаборатории, постоянно поддерживающаяся относительная влажность воздуха и другие удобства полностью изменили постановку архивного дела в Центральных государственных архивах.
1959 год
23 февраля- Совет министров Арм. ССР утвердил Положения архивного управления МВД, центрального, городского и районного архивов Арм. ССР и сеть государственных архивов Арм. ССР.
1960 год.
19 января- По приказу министра начальником центрального государственного архива
фото-фоно-кино документов Арм. ССР был назначен Леонид Людвигович Кочарян.
27 мая-Совет министров Арм. ССР принял предложение МВД Арм. ССР в системе управления местной промышленности создать организацию по научно-технической обработке документальных материалов, учреждений, предприятий, организаций. В этой связи было дано распоряжение исполкому горсовета Еревана.
июль-Вышел в свет первый номер журнала ''Вестник архивов Армении''. В данной редакцией декларации читаем: ''Орган архивного управления МВД Арм. ССР-журнал ''Вестник архивов Армении'' призван внести в научный оборот документальные материалы истории армянского народа, в особенности, касающиеся ‘’Советской Армении’’. Далее сообщалось, что в журнале будут публиковаться сборники архивных документов, а также научные статьи, сообщения, тематические и фондовые обзоры и т. д.
1 ноября-По приказу министра МВД Арм. ССР начальником Центрального государственного архива Октябрьской революции и социалистического строительства был назначен Ашот Мкртычевич Айрапетян.
1962 год
22 июля-Совет министров Арм. ССР принял решение архивное управление при МВД Арм. ССР переорганизавать в архивное управление при Совете министров Арм. ССР. Архивному управлению было поручено разработать Положения центрального, городского и районного государственных архивов и представить на утверждение в Совет Министров Арм. ССР.
1963 год
12 января-По указу Президиума Верховного Совета Арм. ССР городские архивы были созданы в Алаверди, Артике, Арарате, Камо, Капане и Раздане. Таким образом, в республике, насчитывались 3 центральных, 9 городских (Ленинакан, Кировакан, Эчмидазин) и 27 районных городских архивов.
21 января-По решению Совета Министров Арм. ССР начальником архивного управления Арм. ССР был назначен Ашот Овсепович Арутюнян.
3 апреля-На основании ходатайства архивного управления ЦК КП Арм. ССР разрешил архивному управлению журнал ''Вестник архивов Армении'' выпускать 3 раза в год, каждый номер в обьеме 15 печатных листов.
Редактором журнала стал начальник архивного управление А. О. Арутюнян, а членами редакционной коллегии-А. Асрян, Г.Григорян, А. Айрапетян, Шатирян, Г. Арутюнян, Х. Барсегян, Г. Степанян и Г. Галоян.
25 мая-Совет министров Арм. ССР утвердил Положение архивного управления. Первая статья Положения гласила, что архивное управление при Совете Министров Арм. ССР является государственным органом, осуществляющим научное, организационное и методическое руководство государственных и ведомственных архивов.
октябрь-Дирекция центрального государственного исторического архива Арм. ССР обратились с письмом к находящимся в зарубежных армянских колониях около 260 культурным учреждениям их деятелям передать в архивы Родины, имеющиеся у них архивные документы и материалы. Письмо было встречено с одобрением и блогодаря армянским зарубежным газетам, стало достоянием широких масс.
15 октября- По приказу начальника архивного управления при Совете Министров Арм. ССР начальником центрального государственного архива Октябрьской революции и социалистического строительства был назначен Самвел Хачикович Алексанян.
1965 год
1 апреля-Строительным трестом N1 министерства строительства Арм. ССР были начаты подготовительные роботы по строительству административного корпуса центральных государственных архивов и дополнительных этажей архивохранилищ.
1966 год
14 декабря-Исполком горсовета Еревана решил территории, находящиеся по правую и левую стороны здания архива на улице Г. Кочара предоставить архивному управлению для строительства в дальнейшем новых корпусов.
1967 год
1 февраля-По распорежению Совета министров Арм. ССР был утвержден новый состав научного совета архивного упровления.
15 марта-Исполком горсовета Еревана решил для постройки здания центрального государственного архива фото-фоно-кино документов Арм. ССР предоставить земельный участок у радиомачты.
1971 год
Осенью завершились строительные работы здания центрального государственного архива кино-фото-фоно документов Арм. ССР
1972 год
22 марта-Директором государственного центрального архива Октябрьской революции и социалистического строительства был назначен заведующий отделом того же архива-Арарат Аракелович Саркисян.
1973год
24 января-Совет министров Арм. ССР принял решение о создании Центрального государственного архива армянской периодической печати. Тем самым создается возможность сконцентрировать армянскую периодическую печать, архивные материалы, отражающие ее историю и деятельность, обеспечить их безопасность с целью использования для науки.
В тот же день-По приказу начальника архивного управления при Совете Министров Арм. ССР директором Центрального государственного архива армянской периодической печати был назначен Сандро Арташесович Бейбудян.
1975 год.
24 октября-Принимая за основу распоряжения главногого архивного управления при Совете Министров Арм. ССР, по приказу архивного управления Арм. ССР контора по научно-технической обработке ведомственных документов должна была с 1-ого января 1976 года войти в подчинение Центрального государственного архива Октябрьской революции и социалистического строительства Арм. ССР.
11 ноября- Совет министров Арм. ССР утвердил структуру архивного управления с 34 штатными единицами. Согласно этой структуре, архивное управление включало в себя следующие отделы:
1.)организационно-методический,
2.)научной информации и использования документальных материалов,
3.)научно-издательский,
4.) делопроизводства и комплектования ведомственных архивов,
5.) финансово-бухгалтерский,
6.) хозяйственный отдел и канцелярия.
1977 год
21 декабря-Публикуется закон Арм. ССР ‘’Об охране и использовании памятников истории и культуры’’, утвержденный на 6-ом заседании 9-ого созыва Верховного Совета Арм. ССР.
В законе излагаются права и обязанности архивного управления Арм. ССР относительно учета документов и использования документальных памятников государственного архивного фонда, находящихся на территории республики.
1978 год
21марта-Соответствующим Постановлением архивное управление при Совете Министров Арм. ССР реорганизовывается в главное архивное управление. Постановление было принято исходя из увеличивающихся в республике изо дня в день количества архивных учреждений, увеличения обьема и роста проводимых ими работ, увеличения роли партийной и идеологической целеустремленности, а так же возрастания их общественных функций.
21июня-Утверждается новый состав коллегии главного архивного управления: А. Арутюнян, А. Дарбинян, Овакимян, Г. Арутюнян, Э. Саркисян, Шатирян.
1979 год
5 ноября-Постановлением Совета министров Арм. ССР создается Государственный Центральнный архив научно-технических документов.
1980 год
13 августа-Постановлением Президиума Верховного Совета Арм. ССР ‘’О ходе выполнения закона Арм. ССР об охране и использовании исторических и культурных памятников'' главному архивному управлению Арм. ССР поручается коренным образом улучшить делохранения документальных памятников, провести последавательные работы, чтобы министерства, ведомства, учреждения-организации в установленном порядке,согласно нормативным актам выполнили бы работы по учету, сохранности архивных материалов и их передачу в центральные государственные архивы.
4 ноября-Создается государственный городской архив г.Еревана.
1981 год
5 ноября-По решению коллегии главного архива Арм. ССР в Центральном государственном архиве Октябрьской революции и социалистического строительства создается отдел литературы и искусства с целью централизовать в архиве материалы, касающиеся литературы и искусства.
2 декабря-Переорганизовывается контора по научно-технической обработке документов.В центральным государственным архиве Октябрьской революции и социалистического строительства Арм. ССР создается отдел комплектования и научной экспертизы ценных документов, а в государственных центральных архивах научно-технических документов и городского г. Еревана-группы ведомственных архивов.
1983 год
4 ноября-В малом зале Армянской филармонии состоялось торжественное собрание посвященное 60-летию архивного дела в Арм. ССР.
Присутствовали руководящие работники партийных, советских органов, делегаты из союзных и республиканских архивных учреждений, представители столичных, научных и общественных организаций, заведующие районных и городских центральных архивов, архивные работники и другие лица.
Торжественное собрание с вступительным словом открыл заместитель председателя Совета Министров Армянской ССР Ю. Ходжамирян. Он от имени ЦК, Совета Министров, Президиума Верховного Совета Армянской ССР, горячо поздравил архивных работников республики с праздником, подчеркнул значительную роль архивов-достоверных исторических первоисточников в прошлой и настоящей, экономической, культурной и духовной жизни нашего народа, охарактеризовал за прошедшие 60 лет благодарный труд архивистов в области комплектования,учета, обработки, хранения, целеустремленного использования документальных реликвий.
1986 год
21 февраля-Совет Министров Армянской ССР принимает решение ‘’О состоянии архивного дела в Армянской ССР и о мероприятиях по его дальнейшему развитию''.
1991 год.
26 декабря-По распоряжению РА принимается решение создать Государственный Центральный архив общественных и политических организаций.