Հունվարի 26 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության նոր կառուցվածքի հետ կապված միջոցառումների մասին» որոշումը, համաձայն որի ՀՀ նախարարների խորհրդին առընթեր գլխավոր արխիվային վարչությունը վերանվանվում է ՀՀ կառավարությանն առընթեր արխիվային վարչության:
Դեկտեմբերի 14 - ՀՀ երագույն խորհուրդը ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի կիրառման կարգի մասին՚ որոշումը:
1 9 9 3թ.
Հունվարի 8 - ՀՀ Նախագահի կողմից վավերացվում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքը:
Հունիսի 2 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության Կառավարությանն առընթեր արխիվային վարչությունը Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր արխիվային գործի վարչության վերանվանելու, վարչության կանոնադրությունը, կենտրոնական ապարատի կառուցվածքը եւ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի` պետությանը պատկանող փաստաթղթերի մշտական պահպանումն իրականացնող արխիվների համակարգը հաստատելու մասին որոշումը:
1 9 9 4թ
Փետրվարի 9 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետության արխիվների գրանցման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
Օգոստոսի 16 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է ՙՀայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի կազմում փաստաթղթերի ընդգրկման կարգի հաստատելու մասին՚ որոշումը:
1 9 9 5թ.
Մայիսի 25 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է N284 «Հայաստանի Հանրապետությունում արխիվային գործի եւ գործավարության կազմակերպման պետական հսկողության կարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
1 9 9 6թ
Սեպտեմբերի 26 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է N536 որոշումը` «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր արխիվային գործի վարչության կանոնադրության եւ ապարատի կառուցվածքը հաստատելու մասին»:
1 9 9 7թ
Դեկտեմբերի 12 - ՀՀ Ազգային ժողովը ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» ՀՀ նոր օրենքը:
1 9 9 8թ.
Ապրիլի 6 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից լիազորված պետական կառավարման մարմնի մասին՚:
Ապրիլի 22 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի մասին» Հայաստանի հանրապետության օրենքի 14 եւ 18 հոդվածների կիրառկումն ապահովող միջոցառումների մասին» որոշումը Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերի պետական հաշվառման կարգը և Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի օգտագործման եւ հրապարակման ընդհանուր կարգը հաստատելու մասին:
Օգոստոսի 13 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի մշտական պահպանությունն իրականացնող պետական արխիվների համակարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
Սեպտեմբերի 18 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Պետական ձեռնարկությունների, հիմնարկների, կազմակերպությունների լուծարման եւ (կամ) մասնավորեցման (սեփականաշնորհման) դեպքում Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերը պետական արխիվներ հանձնելու կարգի մասին» և «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի փաստաթղթերը հատկապես արժեքավոր եւ հազվագյուտ ճանաչելու կարգը հաստատելու մասին» որոշումները :
Հոկտեմբերի 29 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանությունն իրականացնող, տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող ոչ պետական արխիվների արտոնագրման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
Դեկտեմբերի 25 - ՀՀ կառավարությունն N833 ընդունում է որոշումը` ՙՓաստաթղթերի` ըստ տեսակների, պահպանության ժամկետների նշումով ցանկը հաստատելու մասին՚ որոշումը:
1 9 9 9թ.
Մարտի 17 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998թ. ապրիլի 22-ի N246 որոշման մեջ փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» որոշումը :
Մարտի 18 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի ոչ պետական սեփականության ու հաշվառման նկատմամբ պետական վերահսկողության իրականացման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
Օգոստոսի 4 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի պետական սեփականություն հանդիսացող փաստաթղթերի պահպանությունն իրականացնող պետական եւ գերատեսչական արխիվների պետական գրանցման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
Սեպտեմբերի 4 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Փաստաթղթերի փորձա-գիտական արժեքավորման եւ Հայաստանի ազգային արխիվային ֆոնդի կազմում ընդգրկման կարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
2 0 0 2թ.
Փետրվարի 22 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Պահպանման ժամկետները լրացած, պետական եւ ծառայողական գաղտնիք կազմող, գաղտնազերծված տեղեկությունները պետական արխիվ հանձնեիու կամ ոչնչացնելու կարգը հաստատելու մասին» որոշումը:
Մարտի 6 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ սպորտի նախարարության համակարգի բարեփոխումների ու մի շարք պետական մարմինների վերակազմակերպման մասին» որոշումը:
Հունիսի 13 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության 1998թ. սեպտեմբերի 18-ի N 573 որոշման մեջ փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» որոշումը:
Հուլիսի 4 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետ-ության մշակույթի, երիտասարդության հարցերի եւ սպորտի նախարարության արխիվային գործի գործակալության կանոնադրությունը եւ կառուցվածքը հաստատելու մասին» որոշումը:
Օգոստոսի 22 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Պետական ոչ առեւտրային կազմակերպություն ստեղծելու մասին» որոշումը:
2 0 0 3թ.
Մարտի 20 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետ-ության կառավարության 2002թ.օգոստոսի 22-ի N1406-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ ու լրացումներ կատարելու եւ սեպտեմբերի 12-ի որոշումն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» որոշումը:
Հունիսի 17 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Արխիվային ծառայություն-ների կենտրոն՚ պետական փակ բաժնետիրական ընկերության լուծարումն ապահովելու մասին» որոշումը:
Օգոստոսի 8 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետ-ության մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի նախարարության արխիվային գործի գործակալությունը վերակազմակերպելու մասին» որոշումը:
Օգոստոսի 21 - ՀՀ կառավարությունն ընդունում է «Հայաստանի Հանրապետ-ության կառավարության 2002 թ. օգոստոսի 22-ի N1406-Ն որոշման մեջ փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» որոշումը:
2 0 0 4թ.
Հունիսի 6 - ՀՀ Ազգային ժողովը ընդունում է «Արխիվային գործի մասին» ՀՀ նոր օրենքը։
Դեկտեմբերի 21 - ՀՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարը հաստատում է «Հայաստանի Հանրապետության արխիվային հավաքածուի պետության սեփականություն համարվող փաստաթղթերի օգտագործման կարգը»։
Դեկտեմբերի 24 - ՀՀ մշակույթի և երիտասրադության հարցերի նախարարը հաստատում է «Պետական մարմինների, պետական հիմնարկների և կազմակերպությունների փորձագիտական հանձնաժողովների օրինակելի կանոնակարգը»։
Դեկտեմբերի 29 - ՀՀ մշակույթի և երիտասրադության հարցերի նախարարը հաստատում է «Հայաստանի Հանրապետության արխիվային հավաքածուի պետության սեփականություն համարվող փաստաթղթերի պահպանության կարգը»։
2 0 0 5թ.
Փետրվարի 17 - ՀՀ կառավարության որոշումներով հաստատում է «Հայաստանի Հանրապետության արխիվային հավաքածուի պահպանության ֆինանսավորման կարգը» և «Հայաստանի Հանրապետության արխիվային հավաքածուի պետական հաշվառման կարգը»։
Ապրիլի 15 - ՀՀ մշակույթի և երիտասրադության հարցերի նախարարը հաստատում է «Արխիվային փաստաթղթերի կարգավորման և պետական արխիվներ հանձնման կարգը»։
Մայիսի 19 - ՀՀ կառավարության որոշմամբ «Հայաստանի ազգային արխիվը հանձնվում է նորաստեղծ ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարության ենթակայությանը»։
Հունիսի 23 - ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատում է «Արխիվային փաստաթղթերը փորձաքննությամբ արժեքավորելու և Հայաստանի Հանրապետության արխիվային հավաքածուի կազմում ընդգրկելու կարգը»։
Հուլիսի 7 - ՀՀ կառավարության որոշմամբ արխիվային գործի բնագավառում կառավարումն իրականացնող լիազորված պետական մարմին իրավասությունները վերապահում է ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարությունը։
Հուլիսի 14 - ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատում է «Արխիվային փաստաթղթերը առանձնապես արժեքավոր և հազվագյուտ ճանաչելու, դրանց հաշվումն, ապահովագրական պատճենների ստեղծման և պահպանության կարգը»։
Օգոստոսի 4 - ՀՀ կառավարության որոշմամբ «Հայաստանի ազգային ֆիլմադարան» ՊՈԱԿ-ի վերակազմակերպման միջոցով միացնում է Հայաստանի ազգային արխիվին և ստեղծվում է արխիվի կինոֆոտոֆոնո փաստաթղթերի և ապահովագրական պատճենների մասնաճյուղը։
2 0 0 6թ.
Փետրվարի 16 - ՀՀ տարածքային կառավարման նախարարը հաստատում է «ՀՀԱՀ հազվագյուտ փաստաթղթերի պետական հատուկ հաշվառման գրանցամատյանի վարման կարգը և ձևը» և «ՀՀԱՀ փաստաթղթերի պետական հաշվառման, հաշվառման փաստաթղթերի վարման և կենտրոնացված պետական հաշվառման համար հաշվետու տեղեկությունների ներկայացման ընթացակարգը»։
Մարտի 9- ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատում է «Պահպանության ժամկետների նշումով փաստաթղթերի օրինակելի ցանկը»։

26 January – The RA government adopted the decision of ''Arrangements connected with the new structure of the RA government'', according to which the main archive board attached to the RA ministers council was renamed into archive board attached to the RA government.
14 December – The RA supreme council adopted decision of ''Order of the RA law implementation'' of the state archive fund of Armenia''.
1993
8 January – The RA President certifies the RA law of ''National archive fund of Armenia''.
26 June – The RA government adopted the decision of renaming the archive board attached to the RA government into a board of archive keeping attached to the RA government of the board legislation of the structure of central apparatus and of archives system implementing permanent maintenance of documents subject to state property of the national archive fund of Armenia.
1994
9 February – The RA government adopted the decision of ''Introducing proper order of the RA archive registration''.
16 August – The RA government adopted the decision of ''Introducing proper order of documents inclusion in the national archive fund of Armenia''.
1995
25 May – The RA government adopted decision N284 of ''Introducing proper order of state control over archive keeping and clerical work organization in the RA''.
1996
26 September – The RA government adopted decision N536 of ''Affirming the structure of apparatus and legislation of archive keeping board attached to the RA government''.
1997
12 December – The RA National assembly adopted the new RA law about ''The National archive fund of Armenia''.
1998
22 April – The RA government adopted the decision of ''Introducing general order of providing the implementation of the 14th and the 18th articles of the RA law of the national archive fund of Armenia, the order of state registration of documents of national archive fund Armenia and affirmation of general order of publishing and usage of documents subject to property of the national archive fund of Armenia''.
13 August – The RA government adopted the decision of ''Introducing proper order of state archive system implementing permanent maintenance of documents subject to property of national archive fund of Armenia''.
18 September – The RA government adopted the decision of ''Order of filing of documents of national archive fund of Armenia to state archives in cases of liquidation and/or privatization of state institutions and organizations'' and of ''Order of recognizing documents of national archive fund of Armenia, particularly valuable and rare''.
29 October – The RA government adopted the decision of ''Order of patent of non-state archives which maintain documents of non-state property of national archive fund of Armenia, and which are in legal economic practice''.
25December – The RA government adopted N833 decision of ''Affirmation of the list of documents according to their type and maintenance time-limits notices.
1999
17 March – The RA government adopted the decision of ''Making changes and additions in decision N246 of 22 April, 1998, of the RA government''.
18 March – The RA government adopted the decision of ''Affirmation of order of providing state control over documents of non-state property and registration of the national archive fund of Armenia.
4 August – The RA government adopted the decision of ''Affirmation of state registration order of state and departmental archives, implementing maintenance of documents of state property of the national archive fund of Armenia.
4 September – The RA government adopted the decision of order of documents inclusion into national archive fund of Armenia and of their evaluation by expert examination.
2002
22 February– The RA government adopted the decision of ''Affirmation of order of handing to the archive or destruction of overdue documents, documents containing state and service secrets, deciphered information''.
6 March – The RA government adopted the decision of ''Improving the system of RA Ministry of culture, youth problems and sports, and of reorganizing a number of state bodies''.
13 June – The RA government adopted the decision of ''making changes and additions in decision N573 of 18 September 1998 of the RA government''.
4 July – The RA government adopted the decision of ''Affirmation of archive keeping agency legislation and structure of the RA ministry of culture, youth problems and sports''.
22 August – The RA government adopted the decision of ''creating a state non-profit organization''.
2003
20 March– The RA government adopted the decision of ''Making changes and additions in decision N1406-N of 22 August, 2002 and of coming out of force of decision of 12 September.
17 June – The RA government adopted the decision of ''Liquidation of state closed joint-stock company ''Center of archive services''.
8 August – The RA government adopted the decision of ''Reorganizing the archive keeping agency of the RA ministry of culture, youth problems and sports''.
21 August – The RA government adopted the decision of ''Making changes and additions in the RA government decision N1406-N of 22 August, 2002.
2004
6 June – The RA National Assembly adopted the new RA law of ''archive keeping''.
21 December – The RA minister of culture and youth problems affirmed the ''Order of usage of documents of the RA archive collection considered as state property.
24 December – The RA minister of culture and youth problems affirmed ''The sample legislation of expert –examining delegations of state bodies, state institutions and organizations.
29 December – The RA minister of culture and youth problems affirmed the ''Order of the RA archive collection documents maintenance considered as state property.
2005
17 February – The RA government affirmed the ''financing order of the RA archive collection maintenance'' and the state registration order of the RA archive collection.
15 April – The RA minister of culture and youth problems affirmed ''The order of archive documents regulation and filing to state archives''.
19 May – With the decision of the RA government ''The RA National archive was put under subordination of the RA newly formed monastery of area government.
23 June – With the RA government decision ''The order of evaluating archive documents by expert- examinations and inclusion in the archive collection’' was affirmed.
7 July – With the RA government decision the authorized state body implementing government in the sphere of archive keeping is preserved by the RA ministry of area government.
14 July – The RA government affirmed the order of recognizing archive documents particularly valuable and rare, the order of their registration, creating of insurance copies and maintenance.
4 August – The RA government united the ''National film library of Armenia'' with the RA national archive by means of reorganizing state non-profit organization and the branch of film, photographs and sound-receding documents and insurance copies was organized.
2006
16 February – The RA minister of area government affirmed the ''Order and means of state special register-book of rare documents'' and the procedure of presenting of information of accounting for the central state registration''.
9 March – The RA government affirmed the ''Sample list of documents with maintenance time-limits notice''.