2010-07-29 Օրերս լույս է տեսել Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության պահեստի գեներալ-մայոր Դավիթ Օհանյանի «Հայկական պատմագրության կարծրատիպերը» գիրքը (Երևան, «Նորք գրատուն», 2010, 124 էջ): Գիրքը տպագրության է երաշխավորել Հայստանի ազգային արխիվի գիտական խորհուրդը:
Գրախոսներն են պատմ. գիտ. դոկտոր, ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը, պատմ. գիտ. դոկտոր-պրոֆեսոր, Խ. Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի հայ ժողովրդի պատմության ամբիոնի վարիչ Մ. Կարապետյանը:
Գրքում քննարկված են 1918-1920 թթ. Հայաստանի առաջին հանրապետության ժամանակաշրջանի պատմական իրադարձությունները, որոնք հայտնի են և լայնորեն լուսաբանված են պատմագրության մեջ: Սակայն հեղինակի կարծիքով այդ իրադարձությունների գնահատականը միշտ չէ, որ համարժեք է իրականությանը, մի բան, որ կարծրատիպեր ու պատրանքներ է ծնում պատմագրության և հասարակական-քաղաքական մտքի ձևավորման մեջ` անդրադառնալով հայ ժողովրդի ճակատագրի վրա:
Գիրքը նախատեսված է ընթերցող լայն շրջանակների համար:
Տարիներ առաջ, Դ. Օհանյանը սկսեց ուսումնասիրել Հայաստանի առաջին հանրապետության (1918-1920 թթ.) տարիներին օտարերկրյա հատուկ ծառայությունների գործունեությանն առնչվող Հայաստանի ազգային արխիվում պահպանվող փաստաթղթերը: Դրանցից շատերը հրապարակվեցին հանրապետական մամուլում: 2009 թվականին ուսանողների և մասնագետների համար լույս տեսավ «Նոր նյութեր հայ նորագույն պատմության» ուսոմնամեթոդական ձերնարկը:
Առանց անցյալի ճիշտ, համարժեք իմաստավորման անհնար է դառնալ սեփական ճակատագրի կերտողը. այս համոզմունքով է գրվել ընթերցողի դատին հանձնված գիրքը, որ, որոշ նկատառումներից ելնելով, լույս է տեսել ռուսերեն: Օգտագործվել են ՀԱԱ փաստաթղթերը, «Բանբեր Հայստանի արխիվների» գիտատեղեկատվական հանդեսի պատմագիտական հոդվածները, պատմագրական աշխատություններ ու ուսումնասիրություններ: «Սևրի պայմանագրի պատրանքը», «Հայաստանի վերաբերյալ ԱՄՆ մանդատը Վիլսոնի հերթական բլեֆն է», «Ադրբեջանը` պատմական ուրվապատկերների երկիր» այս և գրքում զետեղված մյուս հոդվածները հատկապես նախատեսված են իրավապահների և պետական պաշտոնյաների համար, ովքեր պատասխանատու են տեղեկատվական անվտանգության համար:
Գրքի հավելվածում ընդգրկված է Խարբորդի առաքելության (Ամերիկյան ռազմական առաքելություն Հայաստանում) հարցաշարը:Գիրքը նախատեսված է ընթերցող լայն շրջանակների համար:

На днях опубликована книга генерала-майора запаса  Службы национальной  безопасности Армении Давида Оганяна “ Стереотипы армянской историографии” (Ереван, “Норк гратун”, 2010г., 124стр.). Книга рекомендована к печати Ученым Советом Национального Архива  республики Армения. Рецензенты: директор НАА, доктор исторических наук А. Вирабян; зав. кафедрой истории Армянского народа Армянского педагогического государственного университета имени Х. Абовяна, доктор исторических наук, профессор  М. Карапетян. В книге рассмотрены исторические события, связанные с Первой Республикой Армении 1918-1920 г.г., которые достаточно известны и широко освещены в историографии. Однако по мнению автора книги оценка этих событий не всегда равнозначна действительности, что порождает стереотипы и иллюзии в формировании общественно-политической мысли и историографии, тем самым воздействует на судьбу армянского народа.
Годами раньше Д. Оганян начал изучать в Национальном архиве Армении документы, связанные с деятельностью иностранных спецслужб в период существования Первой Республики Армении (1918-1920 г.г.). Многие из этих документов были опубликованы в Республиканской печати. В 2009-м году вышло в свет учебно-методическое пособие для студентов и специалистов под названием “Новые материалы об армянской  новейшей истории ”. Без равнозначности и четкости осмысления собственности прошлого невозможно стать созидателем собственной судьбы,-такова целевая установка автора книги, которая по определенным соображения опубликована на русском языке. В публикуемой книге использованы документы НАА, исторические статьи из научно-информационного журнала “Вестника архивов Армении” ( «Բանբեր Հայաստանի արխիվների»), историко-литературные труды и исследования. “Иллюзия Севрского договора”, “Мандат  США на  Армению – очередной  блеф Вильсона”, “Азербайджан-страна исторических призраков”, -эти и прочие статьи, помещенные в книге, в особенности предназначены для юристов и государственных служащих, ответственных за информационную безопасность страны. В приложении к книге включены материалы относительно миссии  Харборда (Американская военная миссия в Армении).