2010 թ. հուլիսի 23-ին, տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային արխիվի գիտական խորհրդի ընդլայնված նիստ, որին մասնակցում էին ՀԱԱ տնօրենի տեղակալները, բաժինների վարիչները և պատասխանատու այլ աշխատողներ:
Քննարկվեցին 2010 թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում կատարած, ծրագրով նախատեսած աշխատանքները: Նիստին նախորդել էին տնօրենի հանդիպումները բաժինների վարիչների և աշխատակիցների հետ, ուր ներկայացվել էին կատարած աշխատանքների հաշվետվությունները: Ամփոփելով, ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը նշեց, որ բաժինները, հիմնականում, բացի առանձին դեպքերից, կատարել են առաջադրված ծրագրերը: Անցած տարվա նույն ժամանակամիջոցի համեմատ, հարցումների թիվը 1.500-ով ավելի է: Մինչև տարեվերջ ավարտին կհասցվեն անձնական ծագման փաստատղթերի գիտա-տեխնիկական մշակման աշխատանքները: Այս առումով դրվատանքի արժանի աշխատանք է կատարվել ՀԱԱ կինոֆոտոֆոնո փաստաթղթերի և ապահովագրական պատճենների մասնաճյուղում, ուր միայն վերջին տարում զգալի աշխատանքներ են կատարվել` տարիներով կուտակված, շրջանառության մեջ չդրված կինոժապավենները հաշվառելու, նկարագրելու և շրռջանառության մեջ դնելու համար:
2010 թվականը բեղմնավոր էր նաև ՀԱԱ գիտահրատարակչական գործունեության առումով. «Արամ Մանուկյան» փաստաթղթերի և նյութերի ժողովածուն, «Հայաստանի Հանրապետության պառլամենտի նիստերի արձանագրություններ. 1918-1920 թթ.» ժողովածուն մանրակշիռ ներդրումներ են հայոց պատմության աղբյուրագիտական հենքի համար: Եղել են նաև մամուլի բազմաթիվ հրապարակումներ, ռադիո և հեռուստահաղորդումներ: Մինչ այժմ կազմակերպված հոբելյանական տարելիցների առիթներով ցուցահանդեսների բացման հանդիսավոր արարողություններին ներկա են եղել բարձրաստիճան հյուրեր զանգվածային լրատվամիջոցները լայնորեն լուսաբանել են ՀԱԱ միջոցառումները:
Տարեսկզբից մինչև օրս, ՀԱԱ ունեցել է 257 հետազոտող:
Ա. Վիրաբյանն անդրադարձավ նաև բացթողումներին: Նա շեշտեց ընթերցասրահների աշխատանքների կանոնակարգման անհրաժեշտությունը, աշխատատեսակների կատարման ստուգման մեխանիզմի բացակայությունը, որոշ աշխատողների գիտելիքների պակասը, կատարվող աշխատանքներն անհրաժեշտ մակարդակով իրականացնելու, աշխատանքային հարաբերություններում սկզբունքայնության դրսևորման խնդիրները:
Գիտխորհրդի նիստի մասնակիցներն իրենց ելույթներում բարձրացրեցին հարցեր, որոնց լուծումը կնպաստի արխիվի աշխատանքների հետագա բարելավմանը:
Առաջիկայում գործողության մեջ կդրվի ՀԱԱ մատուցած ծառայությունների նոր գնացուցակը:
Նիստի ավարտին, Ա. Վիրաբյանը, ընդհանուր առմամբ գոհ լինելով կատարված աշխատանքներից, կոչ արեց առավել զգոնության և պատասխանատվության:
«Տեր լինենք մեր ձերքբերումներին, որպեսզի տարիների քրտնաջան աշխատանքի շնորհիվ ձեռք բերած ազգային արխիվի հեղինակությունը չասանվի»:

23-го июля 2010 г. состоялось расширенное заседание Научного совета Национального Архива Армении, в котором приняли участие заместители директора НАА, заведующие отделов и другие  ответственные работники. Обсуждалась проделанная  работы за 1-ое полугодие 2010-го года. Заседанию предшествовали встречи директора с заведующими отделов и сотрудниками, где были представлены отчеты о проделанной работе. Директор НАА А. Вирабян резюмируя отметил, что отделы в основном, кроме отдельных случаев, выполнили все задания в соответствии с программой. По сравнению с тем же периодом прошлого года число запросов увеличилось на 1500 единиц. До конца года будут завершены работы по научно-технической обработке документов личного характера. С этой точки зрения достойна похвалы работа, проделанная филиалом кинофотофоно документов и страховых копий НАА, в котором только за прошедший год произведен учет, описание кинолент, накопившихся в течение многих лет, с целью их дальнейшего использования. 2010-й год был плодотворным также с точки зрения научно-издательской деятельности: сборник документов и материалов “Арам Манукян”, сборник “Протоколы заседаний Парламента Республики Армения за 1918-1920 г. г.”, которые являются значительным вкладом в основу источниковедения Армянской истории. Были осуществлены многочисленные публикации в печати, а также,- радиотелепередачи. На торжественных церемониях открытий выставок по поводу различных юбилеев всегда присутствовали высокопоставленные гости; представители СМИ широко освещали все мероприятия, проводимые коллективом НАА. С начала года по сей день в Национальном Архиве работали 257 исследователей.
А. Вирабян коснулся также некоторых упущений в работе Архива, особенно подчеркнув необходимость регламентирования работ читальных залов. Он отметил, что отсутствует механизм контроля выполнения различного типа работ. Далее А. Вирабян отметил недостаточность знаний некоторых работников, которые крайне необходимы для квалифицированного исполнения работ, а также подчеркнул, что в трудовых взаимоотношениях необходимо соблюдать должную принципиальность.
Участники заседания научного совета в своих выступлениях поднимали вопросы, решение которых будет способствовать дальнейшему улучшению архивных работ.
Скоро будет введен в действие новый прейскурант архивных услуг.
В конце заседания директор А. Вирабян выразил свое удовлетворение результатами проделанной работы и призвал к еще большей бдительности и ответственности: “Трепетно отнесемся к нашим достижениям, которые заработаны честным и кропотливым трудом, и сделаем все, чтобы не поколебать авторитет Национального Архива Армении!..”