«Հայրենական մեծ պատերազմի տարիների պլակատները»
2010-03-30 2010 թ. մարտի 30-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ ազգային արխիվի և Հայաստանի պատմության թանգարանի կազմակերպած «Հայրենական մեծ պատերազմի տարիների պլակատները» խորագրով համատեղ ցուցադրության հանդիսավոր բացման արարողությունը:Այն նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին: Ցուցադրության բացմանը ներկա էին ՀՀ մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը, պատերազմի վետերանների խորհրդի նախագահ Հ. Հովհաննիսյանը, հանրապետության զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, Հայաստանի պատմության թանգարանի և ազգային արխիվի աշխատակիցներ, այլ հյուրեր: Բացման խոսքում ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը նշեց,
«Արամ Մանուկյանի-130-ամյակը»
2009-09-18 2009թ. սեպտեմբերի 18-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում հանդիսավորությամբ բացվեց Հայ ազգային ազատագրական շարժման ականավոր գործիչ, Հայաստանի Հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի (Սարգիս Հարությունի Հովհաննիսյան) ծննդյան 130-ամյակին նվիրված արխիվային փաստաթղթերի և նյութերի ցուցադրությունը: Այն պետական մակարդակով կազմակերպված հոբելյանական միջոցառումներից երկրորդն էր: Ներկա էին վերոհիշյալ առիթով ստեղծված կառավարական հանձնաժողովի անդամներ` հանրապետության անվանի պատմաբանները, քաղաքական կուսակցական գործիչներ, արխիվագետներ, զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
«Մետամորֆոզ»
2009-07-07 2009 թվականի հուլիսի 6-ին, Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում, բացվեց Լիլիթ Նիկողոսյանի` «Մետամորֆոզ» խորագրով անհատական ցուցահանդեսը: Դեռևս 1998 թվականին, երիտասարդ նկարչուհին ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը` կարմիր դիպլոմով: Այսօր նա աշխատում է ՀԱԱ ավտոմատացված արխիվային տեխնոլոգիաների ներդրման բաժանմունքում` որպես առաջին կարգի ճարտարագետ:

“ Плакаты времен Великой Отечественной войны ”
30-го марта 2010-го года в выставочном зале Национального Архива Армении состоялось открытие выставки “  Плакаты  времен Великой Отечественной войны ”, организованная совместными усилиями коллективов Национального архива и Исторического Музея Армении. Выставка посвящена 65-и летию  Победы  в  Великой Отечественной войне. На открытии выставки присутствовали Министр культуры РА А. Погосян, Председатель Совета ветеранов войны Г. Ованнисян, представители СМИ, сотрудники исторического музея и Национального Архива Армении, приглашенные гости. подробнее>>
130-и летие Арама Манукяна
2009-09-18
18-го сентября 2009-го года в выставочном зале Национального Архива Армении состоялось торжественное открытие экспозиции архивных документов и материалов, посвященное 130-и летию со дня рождения выдающегося деятеля Армянского национального-освободительного движения, основателя Республики Армения – Арама Манукяна (Саргиса Арутюновича Ованнисяна). подробнее>>
“Метаморфоза”
2009-07-07
6-го июля 2009-го года в выставочном зале Национального Архива Армении открылась персональная выставка Лилит Никогосян, под названием “Метаморфоза”. Молодая художница в 1988-м окончила художественное  училище имени П. Терлемезяна, удостоившись Красного диплома. Ныне она работает в Национальном Архиве, в отделении внедрения автоматизированных архивных технологий в качестве инженера I-ой категории. подробнее>>