«Հայրենական մեծ պատերազմի տարիների պլակատները»
2010-03-30 2010 թ. մարտի 30-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ ազգային արխիվի և Հայաստանի պատմության թանգարանի կազմակերպած «Հայրենական մեծ պատերազմի տարիների պլակատները» խորագրով համատեղ ցուցադրության հանդիսավոր բացման արարողությունը:Այն նվիրված էր Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին: Ցուցադրության բացմանը ներկա էին ՀՀ մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը, պատերազմի վետերանների խորհրդի նախագահ Հ. Հովհաննիսյանը, հանրապետության զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, Հայաստանի պատմության թանգարանի և ազգային արխիվի աշխատակիցներ, այլ հյուրեր: Բացման խոսքում ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը նշեց,
«Արամ Մանուկյանի-130-ամյակը»
2009-09-18 2009թ. սեպտեմբերի 18-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում հանդիսավորությամբ բացվեց Հայ ազգային ազատագրական շարժման ականավոր գործիչ, Հայաստանի Հանրապետության հիմնադիր Արամ Մանուկյանի (Սարգիս Հարությունի Հովհաննիսյան) ծննդյան 130-ամյակին նվիրված արխիվային փաստաթղթերի և նյութերի ցուցադրությունը: Այն պետական մակարդակով կազմակերպված հոբելյանական միջոցառումներից երկրորդն էր: Ներկա էին վերոհիշյալ առիթով ստեղծված կառավարական հանձնաժողովի անդամներ` հանրապետության անվանի պատմաբանները, քաղաքական կուսակցական գործիչներ, արխիվագետներ, զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ:
«Մետամորֆոզ»
2009-07-07 2009 թվականի հուլիսի 6-ին, Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում, բացվեց Լիլիթ Նիկողոսյանի` «Մետամորֆոզ» խորագրով անհատական ցուցահանդեսը: Դեռևս 1998 թվականին, երիտասարդ նկարչուհին ավարտել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանը` կարմիր դիպլոմով: Այսօր նա աշխատում է ՀԱԱ ավտոմատացված արխիվային տեխնոլոգիաների ներդրման բաժանմունքում` որպես առաջին կարգի ճարտարագետ:

«Posters of the Great Patriotic War»
2010-03-30 On March 30, 2010 in the hall of National Archives there was the opening ceremony of the exhibition titled «Posters of the Great Patriotic War» organized by the National Archives of Armenia and the Museum of History of Armenia. The exhibition attended RA Minister of Culture H. Poghosyan, head of council of veterans of war H. Hovhannisyan, representatives of mass media, employees of the National Archives of Armenia and the Museum of History of Armenia,
130-th anniversary of Aram Manukyan
2009-09-18 On September 18, 2009 in the exhibition hall of the National Archives of Armenia there was the opening of the exhibition of archival documents and materials dedicated to the 130-anniversary of the founder of the Republic of Armenia - Aram Manukyan (Sargis Harutyun Hovhannisyan). The solemn opening ceremony attended members of the governmental commission, known historians of the Republic, politicians and party activists, archivists, and media representatives. Director of the National Archives A. Virabyan noted that all the life of Aram Manukyan is an example of sacrificial service of their country, its freedom and independence. So far we have failed to appreciate this great statesman and patriot, and it is time to do it.
“Metamorphosis”
2009-07-07 On July 6, 2009, in the exhibition hall of the National Archives of Armenia there opened Lilit Nikoghosyan’s solo exhibition, titled "Metamorphosis". The young artist, graduated from the Art College named after P. Terlemezyan in 1988, having received a diploma with honor.