Ջոն Կիրակոսյանի 80-ամյակը՝ ՀԱԱ-ում
2009-05-19 2009թ. մայիսի 19-ին, Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում, տեղի ունեցավ ականավոր գիտնական, պատմաբան, դիվանագետ, պետական քաղաքական գործիչ Ջոն Կիրակոսյանի ծննդյան 80-ամյակին նվիրված փաստաթղթերի եւ նյութերի ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը:Ներկա էին ճանաչված դիվանագետներ, անվանի պատմաբաններ, Ջ.Կիրակոսյանի զավակները, հարազատները, զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, արխիվագետներ:
«Կորուսյալ Կիլիկիա»
2009-04-21 2009 թ. ապրիլի 21-ին, Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում, տեղի ունեցավ «Կորուսյալ Կիլիկիա» խորագրով արխիվային փաստաթղթերի եւ լուսանկարների ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Նախօրեին մեկնարկել էր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կազմակերպած միջազգային գիտաժողովը՝ նվիրված 1909 թ. ապրիլին՝ Օսմանյան կայսրության Ադանայի
Սպիտակի երկրաշարժ. հայացք 20 տարի անց
2008-11-28 2008 թվականի նոյեմբերի 28-ին՝ Գեղագիտության ազգային կենտրոնի Գյումրիի մասնաճյուղում, բացվեց Հայաստանի ազգային արխիվի «Սպիտակի երկրաշարժ. հայացք 20 տարի անց» խորագրով ցուցահանդեսը, որի կազմակերպմանը մասնակցել էր Ռուսաստանի Դաշնության Մոսկվայի մարզի գլխավոր արխիվային վարչությունը:

80-летие Джона Киракосяна в НАА
2009-05-19 19-го мая 2009-го года в выставочном зале Национального Архива Армянии состоялось торжественное открытие выставки документов и архивных материалов, посвященной 80-летию со дня рождения выдающегося ученого, историка, дипломата, государственного, политического деятеля Джона Киракосяна. В торжественной церемонии принимали участие известные дипломаты, историки, дети Дж. Киракосяна, родственники, представители СМИ, архивисты.
“Потерянная Киликия”
2009-04-21 21-го апреля 2009-го года в выставочном зале Национального Архива Армении состоялось торжественное открытие выставки архивных материалов и фотографий, под названием “Утраченная Киликия”.Накануне, в Музее-институте Геноцида армян была организована международная конференция, посвященная 100-летию резни армян, которое произошло в апреле 1909-го года в Османской Империи,
“Спитакское землятресение, взгляд спустя 20 лет”
2008-11-28 28-го ноября 2008-го года в гюмрийском филиале Национального центра Эстетики состоялось открытие выставки “Спитакское землятресение, взгляд спустя 20 лет”, организованная работниками Национального Архива Армении и архивистами Главного Архивного Управления города Москвы РФ. В церемонии торжественного открытия приняли участие губернатор Ширака Л. Нанян, директор НАА А.Вирабян, начальник Архивного Управления Московской области П.Петров, работники Национального Архива Армении и областной администрации, журналисты, гости.