«Ուկրաինայի հայկական համայնքը. պատմություն եւ այժմեականություն»
2008 թվականի նոյեմբերի 7-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ «Ուկրաինայի հայկական համայնքը. պատմություն եւ այժմեականություն» խորագրով փաստաթղթերի հայ-ուկրաինական համատեղ ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցելու նպատակով Երեւան էր ժամանել Ուկրաինայի արխիվագետների պատվիրակությունը՝ մանրամասն>>
Վազգեն Ա. Պալճյան` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված ցուցադրությունը
2008-10-10
2008 թվականի հոկտեմբերի 10-ին բազմամարդ էր Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Երջանկահիշատակ Վազգեն Ա. Պալճյան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ծննդյան  100-ամյակին նվիրված արխիվային փաստաթղթերի եւ նյութերի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եւ Հայաստանի ազգային արխիվի համատեղ ցուցադրությունը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել: մանրամասն>>
Յակով Նիկոլայի Զառոբյանի (Հակոբ Մկրտիչի Զոհրաբյան) ծննդյան 100-ամյակը
2008-09-25
2008 թ. սեպտեմբերի 25-ին, լրացավ հայ ականավոր պետական ու քաղաքական գործիչ Յակով Նիկոլայի Զառոբյանի (Հակոբ Մկրտիչի Զոհրաբյան) ծննդյան 100-ամյակը:Այս առիթով, Հայաստանի ազգային արխիվը կազմակերպել էր արխիվային փաստաթղթերի և նյութերի ցուցադրություն: մանրամասն>>

“Armenian community in Ukraine: history and nowadays”
On November 7, 2008 in the exhibition hall of NAA there was the opening ceremony of exhibition named “Armenian community in Ukraine: history and nowadays”. Delegation of Ukrainian archivists arrived to participate headed by Alexander Udod, head of Ukrainian archives state committee. more>>
Vazgen A. Paltchyan: exhibition donated to the 100th anniversary of Catholicos of Al Armenians
2008-10-10
On October 10, 2008 the exhibition hall of NAA was full of people. There was an exhibition donated to the 100th anniversary of Katholicos of Al Armenians Vazgen A. Paltchyan. Among present guests there was RA Minister of Culture H, Poghosyan, assistant minister V. Terteryan, more>>
100th anniversary of Yakov Nikolay Zarobyan (Hakob Mkrtich Zohrabyan)
2008-09-25
On  September 25, 2008 it was the 100th anniversary of statesperson Yakov Nikolay Zarobyan. On this occasion there was organized an exhibition by NAA.  On the opening ceremony there were relatives of Y. Zarobyan, RA Minister of Culture H. Poghosyan, assistant minister H. Gyurjyan, coworkers, historians , more>>