«Ուկրաինայի հայկական համայնքը. պատմություն եւ այժմեականություն»
2008 թվականի նոյեմբերի 7-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ «Ուկրաինայի հայկական համայնքը. պատմություն եւ այժմեականություն» խորագրով փաստաթղթերի հայ-ուկրաինական համատեղ ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցելու նպատակով Երեւան էր ժամանել Ուկրաինայի արխիվագետների պատվիրակությունը՝ մանրամասն>>
Վազգեն Ա. Պալճյան` Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ծննդյան 100-ամյակին նվիրված ցուցադրությունը
2008-10-10
2008 թվականի հոկտեմբերի 10-ին բազմամարդ էր Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Երջանկահիշատակ Վազգեն Ա. Պալճյան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի ծննդյան  100-ամյակին նվիրված արխիվային փաստաթղթերի եւ նյութերի Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եւ Հայաստանի ազգային արխիվի համատեղ ցուցադրությունը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել: մանրամասն>>
Յակով Նիկոլայի Զառոբյանի (Հակոբ Մկրտիչի Զոհրաբյան) ծննդյան 100-ամյակը
2008-09-25
2008 թ. սեպտեմբերի 25-ին, լրացավ հայ ականավոր պետական ու քաղաքական գործիչ Յակով Նիկոլայի Զառոբյանի (Հակոբ Մկրտիչի Զոհրաբյան) ծննդյան 100-ամյակը:Այս առիթով, Հայաստանի ազգային արխիվը կազմակերպել էր արխիվային փաստաթղթերի և նյութերի ցուցադրություն: մանրամասն>>

“Армянская диаспора Украины, история и современность”
7-го ноября 2008-го года в Выставочном зале Национального Архива Армении состоялось торжественное открытие совместной армяно-украинской выставки документов: “Армянская диаспора Украины, история и современность”, для участия в которой в Ереван прибыла делегация архивистов Украины под руководством Председателя Государственного комитета архивов Украины Александра Удода.
100-летие со дня рождения Католикоса всех Армян Вазгена I
2008-10-10 10 октября 2008-го года выставочный зал Национального Архива Армении был переполнен.Совместная выставка, организованная усилиями Первопрестольного Эчмиадзина и Национального Архива, была посвящена 100-летию со дня рождения Католикоса всех Армян Вазгена I Полчяна. Демонстрируемые документы и материалы вызвали огромный интерес посетителей. На торжественной церемонии открытия выставки пристуствовали:
100-летие Якова Николаевича Заробяна (Акопа Мкртичи Зограбяна)
2008-09-25 25 сентября 2008-го года исполнилось 100-летие со дня рождения армянского выдающегося государственного и политического деятеля Якова Николаевича Заробяна (Акопа Мкртичи Зограбяна). В связи с этим Национальный Архив Армении организовал показ архивных документов и материалов. На церемонии открытия экспозиции присутствовали родные Якова Заробяна, Министр Культуры РА А.Погосян,