«Վիլյամ Սարոյանն ու Հայաստանը»
2008 թվականի հուլիսի 1-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում բացվեց 20-րդ դարի մեծագույն գրող, ամերիկահայ արձակագիր Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան  100-ամյակին նվիրված ազգային արխիվի եւ Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանի կազմակերպած  համատեղ ցուցահանդեսը: «Վիլյամ Սարոյանն ու Հայաստանը» խորագրով փաստաթղթերի մանրամասն>>
«Մայիսյան հերոսամարտերը եւ Հայաստանի Առաջին հանրապետությունը»
2008-05-14
2008 թ. մայիսի 14-ին Հայաստանի ազգային արխիվում տեղի ունեցավ «Մայիսյան հերոսամարտերը եւ Հայաստանի Առաջին հանրապետությունը» խորագրով փաստավավերագրական  ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը: Այն վերոհիշյալ պատմական իրադարձությունների 90-ամյակի առթիվ ՀՀ Կառավարության հոբելյանական միջոցառումների ցանկի առաջին միջոցառումն էր: մանրամասն>>
«Թովիչ մեղեդիների վարպետը»
2008-03-26
2008 թվականի մարտի 26-ին ՀԱԱ ցուցասրահում բացվեց «Թովիչ մեղեդիների վարպետը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը՝ նվիրված հայ ականավոր երգահան Արմեն Տիգրանյանին  եւ  նրա անմահ «Անուշ» օպերային: մանրամասն>>

William Saroyan and Armenia
On July 1, 2008 in the exhibition hall of NAA there was the opening ceremony of the exhibition donated to the 100th anniversary of one of the greatest writers of the 20th century – William Saroyan. The exhibition was organized by the archive together with museum after E. Charents. Among present guests there was RA minister of Culture H. Poghosyan, more>>
“The May Battles And The First Republic Of Armenia”
2008-05-14
On May 14, 2008 the opening of the exhibition named “The May Battles And The First Republic Of Armenia” was opened.  It was the first of the ceremonies which the RA government had decided to hold for the 90th anniversary of the above mentioned historical events. more>>
“The Master of Amusing Tunes”
2008-03-26
On March 26, 2008 an exhibition named “The Master of Amusing Tunes” was opened in the NAA, about the famous Armenian composer Armen Tigranyan and his immortal opera “Anush”. more>>