«Վիլյամ Սարոյանն ու Հայաստանը»
2008 թվականի հուլիսի 1-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում բացվեց 20-րդ դարի մեծագույն գրող, ամերիկահայ արձակագիր Վիլյամ Սարոյանի ծննդյան  100-ամյակին նվիրված ազգային արխիվի եւ Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանի կազմակերպած  համատեղ ցուցահանդեսը: «Վիլյամ Սարոյանն ու Հայաստանը» խորագրով փաստաթղթերի մանրամասն>>
«Մայիսյան հերոսամարտերը եւ Հայաստանի Առաջին հանրապետությունը»
2008-05-14
2008 թ. մայիսի 14-ին Հայաստանի ազգային արխիվում տեղի ունեցավ «Մայիսյան հերոսամարտերը եւ Հայաստանի Առաջին հանրապետությունը» խորագրով փաստավավերագրական  ցուցահանդեսի հանդիսավոր բացումը: Այն վերոհիշյալ պատմական իրադարձությունների 90-ամյակի առթիվ ՀՀ Կառավարության հոբելյանական միջոցառումների ցանկի առաջին միջոցառումն էր: մանրամասն>>
«Թովիչ մեղեդիների վարպետը»
2008-03-26
2008 թվականի մարտի 26-ին ՀԱԱ ցուցասրահում բացվեց «Թովիչ մեղեդիների վարպետը» խորագիրը կրող ցուցահանդեսը՝ նվիրված հայ ականավոր երգահան Արմեն Տիգրանյանին  եւ  նրա անմահ «Անուշ» օպերային: մանրամասն>>

Вильям Сароян и Армения
1-го июля 2008-го в Выставочном зале Национального архива Армении открылась выставка, организованная совместными усилиями Национального архива и Музея литературы и искусства им. Егише Чаренца, посвященная 100-летию величайшего писателя XX-го века, американо-армянского прозаика Вильяма Сарояна. подробнее>>
"Майские героические битвы и Первая Республика Армении"
2008-05-14
14-го мая 2008-го года в Национальном архиве Армении состоялось торжественное открытие документальной  выставки "Майские героические битвы и Первая Республика Армении". Оно явилось первым из планируемых 2 юбилейных мероприятий, посвященных 90-летию указанных исторических событий. подробнее>>
“Мастер пленительных мелодий”,
2008-03-26
26-го марта 2008-го года в выставочном зале НАА открылась выставке “Мастер пленительных мелодий”, посвященная выдающемуся армянскому композитору Армену Тиграняну и его бессмертной опере “Ануш”. подробнее>>