“Ամեն մարդ երկու հայր ունի` իրը և Ամենայն Հայոց Խրիմյան Հայրիկը”
2007 թվականի դեկտեմբերի 20-ին լեփ – լեցուն էր Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Հայաստանի ազգային արխիվի` երջանկահիշատակ Մկրտիչ Ա Խրիմյան Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մահվան 100-րդ տարելիցին նվիրված արխիվային փաստաթղթերի և Վեհափառի անձնական իրերի ցուցադրությունը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել: Եվ դա պատահական չէր. “Ամեն մարդ երկու հայր ունի` իրը և Ամենայն Հայոց Խրիմյան Հայրիկը” այսպես է բնութագրել Հայոց հոգելույց Հայրապետին Տ.Տ. Վազգեն Ա կաթողիկոսը : մանրամասն>>
“Գառզուն Հայաստանում”
2007-12-03
2007 թվականի դեկտեմբերի 3-ին, բազմամարդ էր Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Ֆրանսահայ նշանավոր գեղանկարիչ Գառզուի (Գառնիկ Զուլումյան) ծննդյան 100-անյակին նվիրված “Գառզուն Հայաստանում” խորագրով արխիվային փաստաթղթերի ու նյութերի ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը, անվանի արվեստագետներ, լրագրողներ, արխիվագետներ, հյուրեր: “Գառզուն հազարավոր թելերով կապված է եղել Մայր Հայրենիքի հետ…” իր բացման խոսքում ասաց ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը: մանրամասն>>
«Երկու աշխարհամարտերի ռազմադաշտերում»
2007-10-08
2007 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ «Երկու աշխարհամարտերի ռազմադաշտերում» խորագրով փաստավավերագրական ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը: մանրամասն>>

“Каждый армянин имеет двух отцов своего и Отца всех Армян Хримяна Айрика”.
20-го декабря 2007-го года выставочный зал Национального Архива Армении был переполнен. Экспозиция архивных документов и личных вещей Патриарха, посвященная 100-летию со дня смерти блаженной памяти Католикоса всех Армян Мкртича I-го Хримяна вызвала огромный интерес у посетителей. И это было не случайно, ибо по слову Католикоса всех Армян Вазгена I-го о блаженной памяти Патриархе Хримяне: “Каждый армянин имеет двух отцов своего и Отца  всех Армян Хримяна Айрика”. подробнее>>
“Гарзу в Армении”
2007-12-03
3-го декабря 2007-го года в выставочном зале Национального Архива Армении было многолюдно: на торжественную церемонию открытия выставки архивных документов и материалов под названием “Гарзу в Армении”, посвященной 100-летию со дня рождения известного французского художника- армянского происхождения- Гарзу (Гарника Зулумяна) были приглашены министр культуры Республики Армения А. Погосян, известные искусствоведы, журналисты, архивисты и другие гости. подробнее>>
“На полях сражений двух континентов”
2007-10-08
8-го октября 2007-го года в выставочном зале Национального Архива Армении состоялась торжественная церемония открытия документально-фактографической выставки под названием “На полях сражений двух континентов”. Экспозиция, организованная в рамках “Года Армении” во Франции, посвящена Восточному легиону Французской армии, который известен, как “Армянский легион”, подробнее>>