“Ամեն մարդ երկու հայր ունի` իրը և Ամենայն Հայոց Խրիմյան Հայրիկը”
2007 թվականի դեկտեմբերի 20-ին լեփ – լեցուն էր Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Հայաստանի ազգային արխիվի` երջանկահիշատակ Մկրտիչ Ա Խրիմյան Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի մահվան 100-րդ տարելիցին նվիրված արխիվային փաստաթղթերի և Վեհափառի անձնական իրերի ցուցադրությունը մեծ հետաքրքրություն էր առաջացրել: Եվ դա պատահական չէր. “Ամեն մարդ երկու հայր ունի` իրը և Ամենայն Հայոց Խրիմյան Հայրիկը” այսպես է բնութագրել Հայոց հոգելույց Հայրապետին Տ.Տ. Վազգեն Ա կաթողիկոսը : մանրամասն>>
“Գառզուն Հայաստանում”
2007-12-03
2007 թվականի դեկտեմբերի 3-ին, բազմամարդ էր Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Ֆրանսահայ նշանավոր գեղանկարիչ Գառզուի (Գառնիկ Զուլումյան) ծննդյան 100-անյակին նվիրված “Գառզուն Հայաստանում” խորագրով արխիվային փաստաթղթերի ու նյութերի ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության մշակույթի նախարար Հ. Պողոսյանը, անվանի արվեստագետներ, լրագրողներ, արխիվագետներ, հյուրեր: “Գառզուն հազարավոր թելերով կապված է եղել Մայր Հայրենիքի հետ…” իր բացման խոսքում ասաց ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը: մանրամասն>>
«Երկու աշխարհամարտերի ռազմադաշտերում»
2007-10-08
2007 թվականի հոկտեմբերի 8-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ «Երկու աշխարհամարտերի ռազմադաշտերում» խորագրով փաստավավերագրական ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությունը: մանրամասն>>

“Every man has two fathers – his own and Khrimyan”
On December 20, 2007 the exhibition hall of the NAA was crowded. The exhibition of personal stuff and archival documents of Mkrtich A Khrimyan Catholicos of All the Armenian aroused huge interest. “Every man has two fathers – his own and Khrimyan” once told Vazgen A. Catholicos about Khrimyan Hayrik. Documents of different contents – Catholicos’s orders, notes, letters, conferences, photographs reflecting the life of Khrimyan Hayrik and his activity in church are silent witnesses of the endless devotion of Hayrik to his nation and church. more>>
“Garzou in Armenia”
2007-12-03
On December 3, 2007, the exhibition hall of the National Archives of Armenia was full of people. There were many people present on the opening ceremony of exhibition of archival documents and materials named “Garzou in Armenia” for the 100th anniversary of the French-Armenian famous artist Garzou, (Garnik Zulumyan) , among them there was H. Poghosyan, minister of Culture, other people of art, journalists, archivists and guests. “Garzou was very much devoted to his motherland…” were the opening words of NAA director A. Virabyan. more>>
“In the Battlefield of Two Continents”
2007-10-08
On October 8, 2007, the opening of exhibition entitled “In the Battlefield of Two Continents” took place in the exhibition hall of NA of Armenia. The exhibition organized within the framed of the year of Armenia in France was for the Eastern legion of the French army named Armenian legion. Museum of History of Armenia has supported the exhibition. more>>