Կարապետ եպիսկոպոս Տեր-Մկրտչյանի կյանքն ու գործունեությունը
2007-03-23 2007 թվականի մարտի 23-ին, Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի միաբանության լուսամիտ անդամ, երախտաշատ հոգևորական, տաղանդավոր գիտնական Կարապետ եպիսկոպոս Տեր-Մկրտչյանի կյանքի ուղում, եկեղեցական – հասարակական, գիտական բեղմնավոր գործունեությանը նվիրված փաստաթղթերի ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությունը և «Վավերագրեր հայ եկեղեցու պատմության» մատենաշարի հերթական` 16-րդ հատորի (գիրք ԺԶ), «Կարապետ եպիսկոպոս Տեր-Մկրտչեան (1866-1915)» շնորհանդեսը:
«Երկու մշակույթների երկխոսություն.»
2006-10-05 2006թ. հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցահանդեսում տեղի ունեցավ «Երկու մշակույթների երկխոսություն. 19-20-րդ դարերի հայ-ռուսական մշակութային կապեր »խորագիրը կրող, Հայաստանի ազգային արխիվի և Ռուսաստանի դաշնային արխիվային գործակալության համատեղ ցուցահանդեսի բացումը, որն իրականացվեց Ռուսաստանում Հայաստանի տարվա շրջանակներում:
ՀՈՄ-ի պատմությունը փաստաթղթերում
2006-09-15 2006 թ. սեպտեմբերի 15-ին, հիմնովին վերանորոգումից հետո, իր հյուրընկալ դռները բացեց Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Առաջին ցուցադրությունը,որը իրականացվում էր Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի շրջանակներում, նվիրված էր Հայ օգնության միության (ՀՕՄ)` կանանց բարեգործական կազմակերպության, սկզբնավորման օրվանից մինչև մեր օրերի գործունեությանը:

Жизнь и деятельность Епископа Карапета Тер-Мкртчяна
2007-03-23 23-го марта 2007года, в выставочном зале Национального архива Армении состоялось торжественное открытие выставки документов, посвященной церковно-общественной, плодотворной научной деятельности члена братства Кафедрального собора Св. Эчмиадзина, заслуженного священнослужителя, талантливого ученого Епископа Карапета Тер-Мкртчяна
“Диалог двух культур
2006-10-05 5-ого октября 2006г. в рамках года Армении в России в выставочном зале Национального архива Армении состоялось открытие выставки “Диалог двух культур. Армяно-русские культурные связи в 19-20 вв.”.Выставка организована Национальным архивом Армении и Федеральным архивным агентством Российской Федерации.
История САП в документах
2006-09-15 15 сентября 2006 года, после капитального ремонта, свои гостеприимные двери открыл выставочный зал Национального архива Армении. Первая выставка, проведенная в рамках конференции Армения-диаспора, посвещалась деятельности женского благотворительного фонда союза Армянской помощи (САП) с начала ее существования и до наших дней.