Կարապետ եպիսկոպոս Տեր-Մկրտչյանի կյանքն ու գործունեությունը
2007-03-23 2007 թվականի մարտի 23-ին, Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահում տեղի ունեցավ Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի միաբանության լուսամիտ անդամ, երախտաշատ հոգևորական, տաղանդավոր գիտնական Կարապետ եպիսկոպոս Տեր-Մկրտչյանի կյանքի ուղում, եկեղեցական – հասարակական, գիտական բեղմնավոր գործունեությանը նվիրված փաստաթղթերի ցուցադրության բացման հանդիսավոր արարողությունը և «Վավերագրեր հայ եկեղեցու պատմության» մատենաշարի հերթական` 16-րդ հատորի (գիրք ԺԶ), «Կարապետ եպիսկոպոս Տեր-Մկրտչեան (1866-1915)» շնորհանդեսը:
«Երկու մշակույթների երկխոսություն.»
2006-10-05 2006թ. հոկտեմբերի 5-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցահանդեսում տեղի ունեցավ «Երկու մշակույթների երկխոսություն. 19-20-րդ դարերի հայ-ռուսական մշակութային կապեր »խորագիրը կրող, Հայաստանի ազգային արխիվի և Ռուսաստանի դաշնային արխիվային գործակալության համատեղ ցուցահանդեսի բացումը, որն իրականացվեց Ռուսաստանում Հայաստանի տարվա շրջանակներում:
ՀՈՄ-ի պատմությունը փաստաթղթերում
2006-09-15 2006 թ. սեպտեմբերի 15-ին, հիմնովին վերանորոգումից հետո, իր հյուրընկալ դռները բացեց Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցասրահը: Առաջին ցուցադրությունը,որը իրականացվում էր Հայաստան-Սփյուռք համաժողովի շրջանակներում, նվիրված էր Հայ օգնության միության (ՀՕՄ)` կանանց բարեգործական կազմակերպության, սկզբնավորման օրվանից մինչև մեր օրերի գործունեությանը:

Karapet Bishop Ter-Mkrtchyan
2007-03-23 On 23 March 2007, the opening ceremony of exhibiting documents representing the scientific-social life of the member of Saint Echmiadzin Congregation, priest and talented scientist Karapet Bishop Ter-Mkrtchyan, took place in the exhibition-hall of the National Archive of Armenia, and also the presentation of the 16th volume of “Documentaries of History of Armenian Church” (book 16), and “Karapet Bishop Ter-Mkrtchyan (1866-1915)”.
“Dialog of two cultures”
2006-10-05 On October 5, 2006, in the exhibiting hall of the National Archive of Armenia, the opening of an exhibition entitled “Dialog of two cultures: Armenian-Russian cultural union in the 19th-20th centuries” took place, which was realized within the frames of the Year of Armenia in Russia, together by means of the National Archive of Armenia and the Federative archive of Russia. Participants of the 7th meeting of Euro-Asian area department of International Archival Council, co-workers of the RF embassy and other guests were present at the opening ceremony.
AAU
2006-09-15 On 15 September, 2006, after total repair, the exhibition-hall of the National Archive of Armenia opened its doors. The first exhibition, realized within the frames of Armenia-Diaspora, was dedicated to the activity of charity organization of women of Armenia Aid Union (AAU) from the day of the beginning of its activity up to our days.