ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԽԻՎԻ ՑՈՒՑԱՍՐԱՀՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՄԵԾ ԵՂԵՌՆԻ 95-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ ԵՎ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ
2010-04-29
Երևան, 23 ապրիլի: Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցադրությունների սրահում տեղի ունեցավ 20-րդ դարասկզբին մարդկության դեմ գործված մեծագույն ոճիրի` Մեծ եղեռնի 95-րդ տարելիցին նվիրված փաստաթղթերի և լուսանկարների ցուցադրության հանդիսավոր բացում: Ներկա էին ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Ա.Գևորգյանը, սփյուռքի նախարար Հ.Հակոբյանը, արտաքին գործերի փոխնախարար Ա.Կիրակոսյանը, ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հ.Դեմոյանը, մտավորականներ, հանրապետության զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, արխիվագետներ, այլ հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱԱ տնօրեն Ա.Վիրաբյանը: Նա կարևորեց այս ցուցադրությունը` որպես աշխարհի զանազան ծայրերում ու Հայաստանում այս օրերին անցկացվող հիշատակի արարողություններից մեկը, որը հավաստում է պատմական արդարության հասնելու հայերի կամքը, նաև հոգու պարտքը: Ցեղասպանության լուռ, բայց անհերքելի վկա բազմաթիվ փաստաթղթերից այսօրվա դրությամբ էլեկտրոնային շտեմարան են ներառվել 12.000-ը: Հազարավոր լուսանկարներից ցուցադրվել են մի փոքր մասը միայն: Ինչ վերաբերում է փաստաթղթերին, ապա դրանց հիմնական մասը ցուցադրվում է առաջին անգամ:
Առաջիկայում հրատարակության են պատրաստվելու հայկական գյուղերի կոտորածների մասին 750 ականատեսների վկյությունները: Մինչև 2015 թվականը այն պիտի ներկայացվի նաև աշխարհի տարբեր լեզուներով: Ինչ վերաբերում է  հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նշման համազգային ծրագրին, ապա Հայաստանի ազգային արխիվն ամենագործուն մասնակցությունն է բերելու կայանալիք միջոցառումներին:
Ա. Վիրաբյանը ներկաներին տեղյակ պահեց, որ ներկայիս ցուցադրությունը, թվայնացնելուց հետո տեղադրվելու է համացանցում:
Օգտվելով ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների ներկայությունից` Ա.Վիրաբյանը դիմեց հանրապետության և նրա սահմաններից դուրս հայ բնակչությանը` հորդորելով վերջիններիս ցեղասպանության վերաբերյալ իրենց ունեցած փաստաթղթերը  հանձնել Հայաստանի ազգային արխիվին, թեկուզ պատճենների ձևով:
ՀՀ  արտաքին գործերի փոխնախարար Ա.Կիրակոսյանը բարձր գնահատեց արխիվագետների կատարած աշխատանքը: Նա կարևորեց ցուցադրությունը ոչ միայն ցեղասպանության 95-րդ տարելիցի նախօրյակին, այլև  այս օրերին տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների համատեքստում: Փաստաթղթերի, նյութերի և լուսանկարների նմանօրինակ ցուցահանդեսի բացումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հայկական արխիվները բաց են ու հասանելի հանրության տարբեր շերտերի, նաև օտարազգի մասնագետների համար:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հ.Դեմոյանը, որ երկու շաբաթ առաջ մասնակցել էր ԱՄՆ-ում կայացած ցեղասպանության հիմնախնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողովին, արժևորեց ցուցադրությունը` որպես վավերագիր  լուրջ փաստարկների առկայության հավաստում, և նշեց, որ այն ոչ միայն նեղ մասնագետների, գիտնականների, պատմաբանների համար է, այլև, որ շատ կարևոր է, հասարակության լայն շրջանակների համար: Ցուցադրությանը նաև փաստացի հերքումն է վերոհիշյալ գիտաժողովի այն թուրք մասնակիցների հայտարարության, թե հայկական արխիվները փակ են ու անմատչելի:
Այնուհետև, ներկաները ծանոթացան ներկայացված բազմաբնույթ փաստաթղթերին: Զանազան տեղեկագրերը, գաղթականների ցուցակները, կոտորածներից ազատվածների անվանացուցակները, զեկուցագրերը, հեռագրերը, հիշատակագրերը, ականատեսների վկայությունները, “Армянский вестник”-ի 1916-1917 թթ. 1-ին օրինակները, Էրզրումի, Երզնկայի, Կիլիկիայի քաղաքների, որբանոցների սաների, Մեծ եղեռնի ժամանակ նահատակված մտավորականների, Վանի ապրիլյան հերոսամարտերի, Օսմանյան Թուրքիայում 1913-1916 թ.թ. ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի, Յոհաննես Լեփսիուսի, Ռոբերտ Սեսիլի և այլոց լուսանկարները, ինչպես նաև կոտորածների սահմռկեցուցիչ տեսարանների լուսանկարները չեն կարող անտարբեր թողնել և ոչ մի այցելուի:
Հայերի տեղահանությունների և զանգվածային կոտորածների (1915-1916 թ.թ.), Վանի ապրիլյան հերոսամարտի և այլ քարտեզներն առանձնակի հետաքրքրություն են ներկայացնում:
Ցուցադրությունը կգործի առաջիկա 10 օրերին:
***
Ապրիլի 24-ին Հայաստանի ազգային արխիվի աշխատակիցները, ի նշան մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին, հարգանքի տուրքի և հոգու պարտքի ծաղիկներ ու ծաղկեպսակ դրեցին Եղեռնի զոհերի հուշակոթողին:

Открытие выставки документов и фотографий, посвященной 95-и летию Геноцида армян
2010-04-29 23-го апреля 2010-го года в выставочном зале Национального Архива Армении состоялось торжественное открытие выставки документов и фотографий, посвященной 95-и летию Геноцида армян - величайшего преступления, совершенного против человечества в начале 20-го столетия. Присутствовали: заместитель премьер-министра РА, министр территориального управления А. Геворкян, министр Диаспоры РА Г. Акопян, заместитель министра иностранных дел А. Киракосян, директор музея-института Геноцида армян А. Демоян,
0
интеллигенция, представители СМИ Республики, архивисты, прочие гости. С вступительной речью выступил директор НАА А. Вирабян. Он подчеркнул важность данной выставки, которая является одной из торжественных мероприятий, проводимых в эти дни, как в Армении, так и во всех уголках земного шара, как свидетельство воли армян добиться исторической справедливости, а также, как символ сохранения вечной памяти о невинно убиенных соотечественниках.
интеллигенция, представители СМИ Республики, архивисты, прочие гости. С вступительной речью выступил директор НАА А. Вирабян. Он подчеркнул важность данной выставки, которая является одной из торжественных мероприятий, проводимых в эти дни, как в Армении, так и во всех уголках земного шара, как свидетельство воли армян добиться исторической справедливости, а также, как символ сохранения вечной памяти о невинно убиенных соотечественниках.Из многочисленных документов, являющихся безмолвными, но неопровержимыми свидетелями ужасающего злодеяния, на сегодняшний день в электронном виде хранится 12.000 единиц. Из тысяч фотографий выставлена всего лишь незначительная часть. Что же касается документов, то основная их часть демонстрируется впервые. Готовятся к публикации свидетельства 750-и очевидцев резни жителей армянских деревень. До 2015-го года они должны быть опубликованы на различных языках мира. К 100 летию Геноцида армян, Национальный Архив Армении примет самое активное участие в осуществлении национальной программы. А. Вирабян сообщил присутствующим, что данная выставка после оцифровки будет помещена в Интернет. Пользуясь присутствием представителей СМИ, А. Вирабян обратился к армянской общественности, как в самой Республике, так и за ее пределами, призвав их сдать в Национальный Архив документы, касающиеся Геноцида армян. Заместитель министра иностранных дел А. Киракосян высоко оценил проделанную работу архивистов. Он подчеркнул важность выставки не только, как день памяти 95-и летия Геноцида, но и в контексте происходящих в мире политических событий. Открытие подобной выставки документов и фотографий вновь подтверждает тот факт, что армянские архивы открыты и доступны всем слоям общества, а также всем иностранным специалистам. Директор музея-института Геноцида армян А. Демоян, который две недели назад принял участие в США в Международной конференции, посвященной основным проблемам Геноцида, отметил большое значение выставки, которая является документальным подтверждением совершившегося преступления и подчеркнул, что она необходима не только узким специалистам, ученым и историкам, но крайне важна для широких слоев общества. Выставка также является фактическим опровержением заявлений турецких специалистов – участников упомянутой конференции о том, что, якобы армянские архивы закрыты и недоступны. После выступлений, присутствующие ознакомились с представленными документами самого различного характера: с сообщениями, списками беженцев, именными списками избежавших резни, докладными записками, телеграммами, свидетельствами очевидцев, мемуарами, экземплярами “Армянского вестника” за 1916-1917 г.г.; фотографиями детей из приютов Эрзрума, Ерзнка, Киликии, интеллигентов, принявших мученическую гибель во время Геноцида, участников героических сражений за город Ван, посла США в османской Турции – Генри Моргентау, Иоганнеса Лепсиуса, Роберта Мессиля и прочих, фотографии жертв ужасающей резни вызывают в душе чувство возмущения, горя и боли. Особый интерес присутствующих вызвали демонстрируемые карты, отображающие события изгнания армян из родной земли, героических сражений за город Ван и так далее. Выставка будет открыта в течении 10-и дней.
***24-го апреля сотрудники Национального Архива Армении почтили память невинных жертв, возложив цветы и венки к Памятнику жертв Геноцида.