ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱԶԳԱՅԻՆ ԱՐԽԻՎԻ ՑՈՒՑԱՍՐԱՀՈՒՄ ԲԱՑՎԵԼ Է ՀԱՅՈՑ ՄԵԾ ԵՂԵՌՆԻ 95-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ ԵՎ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱՀԱՆԴԵՍ
2010-04-29
Երևան, 23 ապրիլի: Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցադրությունների սրահում տեղի ունեցավ 20-րդ դարասկզբին մարդկության դեմ գործված մեծագույն ոճիրի` Մեծ եղեռնի 95-րդ տարելիցին նվիրված փաստաթղթերի և լուսանկարների ցուցադրության հանդիսավոր բացում: Ներկա էին ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Ա.Գևորգյանը, սփյուռքի նախարար Հ.Հակոբյանը, արտաքին գործերի փոխնախարար Ա.Կիրակոսյանը, ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հ.Դեմոյանը, մտավորականներ, հանրապետության զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, արխիվագետներ, այլ հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱԱ տնօրեն Ա.Վիրաբյանը: Նա կարևորեց այս ցուցադրությունը` որպես աշխարհի զանազան ծայրերում ու Հայաստանում այս օրերին անցկացվող հիշատակի արարողություններից մեկը, որը հավաստում է պատմական արդարության հասնելու հայերի կամքը, նաև հոգու պարտքը: Ցեղասպանության լուռ, բայց անհերքելի վկա բազմաթիվ փաստաթղթերից այսօրվա դրությամբ էլեկտրոնային շտեմարան են ներառվել 12.000-ը: Հազարավոր լուսանկարներից ցուցադրվել են մի փոքր մասը միայն: Ինչ վերաբերում է փաստաթղթերին, ապա դրանց հիմնական մասը ցուցադրվում է առաջին անգամ:
Առաջիկայում հրատարակության են պատրաստվելու հայկական գյուղերի կոտորածների մասին 750 ականատեսների վկյությունները: Մինչև 2015 թվականը այն պիտի ներկայացվի նաև աշխարհի տարբեր լեզուներով: Ինչ վերաբերում է  հայերի ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նշման համազգային ծրագրին, ապա Հայաստանի ազգային արխիվն ամենագործուն մասնակցությունն է բերելու կայանալիք միջոցառումներին:
Ա. Վիրաբյանը ներկաներին տեղյակ պահեց, որ ներկայիս ցուցադրությունը, թվայնացնելուց հետո տեղադրվելու է համացանցում:
Օգտվելով ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների ներկայությունից` Ա.Վիրաբյանը դիմեց հանրապետության և նրա սահմաններից դուրս հայ բնակչությանը` հորդորելով վերջիններիս ցեղասպանության վերաբերյալ իրենց ունեցած փաստաթղթերը  հանձնել Հայաստանի ազգային արխիվին, թեկուզ պատճենների ձևով:
ՀՀ  արտաքին գործերի փոխնախարար Ա.Կիրակոսյանը բարձր գնահատեց արխիվագետների կատարած աշխատանքը: Նա կարևորեց ցուցադրությունը ոչ միայն ցեղասպանության 95-րդ տարելիցի նախօրյակին, այլև  այս օրերին տեղի ունեցող քաղաքական գործընթացների համատեքստում: Փաստաթղթերի, նյութերի և լուսանկարների նմանօրինակ ցուցահանդեսի բացումը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ հայկական արխիվները բաց են ու հասանելի հանրության տարբեր շերտերի, նաև օտարազգի մասնագետների համար:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հ.Դեմոյանը, որ երկու շաբաթ առաջ մասնակցել էր ԱՄՆ-ում կայացած ցեղասպանության հիմնախնդիրներին նվիրված միջազգային համաժողովին, արժևորեց ցուցադրությունը` որպես վավերագիր  լուրջ փաստարկների առկայության հավաստում, և նշեց, որ այն ոչ միայն նեղ մասնագետների, գիտնականների, պատմաբանների համար է, այլև, որ շատ կարևոր է, հասարակության լայն շրջանակների համար: Ցուցադրությանը նաև փաստացի հերքումն է վերոհիշյալ գիտաժողովի այն թուրք մասնակիցների հայտարարության, թե հայկական արխիվները փակ են ու անմատչելի:
Այնուհետև, ներկաները ծանոթացան ներկայացված բազմաբնույթ փաստաթղթերին: Զանազան տեղեկագրերը, գաղթականների ցուցակները, կոտորածներից ազատվածների անվանացուցակները, զեկուցագրերը, հեռագրերը, հիշատակագրերը, ականատեսների վկայությունները, “Армянский вестник”-ի 1916-1917 թթ. 1-ին օրինակները, Էրզրումի, Երզնկայի, Կիլիկիայի քաղաքների, որբանոցների սաների, Մեծ եղեռնի ժամանակ նահատակված մտավորականների, Վանի ապրիլյան հերոսամարտերի, Օսմանյան Թուրքիայում 1913-1916 թ.թ. ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուի, Յոհաննես Լեփսիուսի, Ռոբերտ Սեսիլի և այլոց լուսանկարները, ինչպես նաև կոտորածների սահմռկեցուցիչ տեսարանների լուսանկարները չեն կարող անտարբեր թողնել և ոչ մի այցելուի:
Հայերի տեղահանությունների և զանգվածային կոտորածների (1915-1916 թ.թ.), Վանի ապրիլյան հերոսամարտի և այլ քարտեզներն առանձնակի հետաքրքրություն են ներկայացնում:
Ցուցադրությունը կգործի առաջիկա 10 օրերին:
***
Ապրիլի 24-ին Հայաստանի ազգային արխիվի աշխատակիցները, ի նշան մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին, հարգանքի տուրքի և հոգու պարտքի ծաղիկներ ու ծաղկեպսակ դրեցին Եղեռնի զոհերի հուշակոթողին:

Opening of exhibition of documents and photographs devoted to the 95th year of the Armenian Genocide
2010-04-29 On April 23 of 2010, in the exhibition hall of the National Archives of Armenia there was the opening of the exhibition of documents and photographs devoted to the 95th year of the Armenian Genocide - the greatest crime committed against humanity in the early 20th century. Among present guests there was Deputy Prime minister, Minister of Territorial Administration Armen Gevorgyan, Minister of Diaspora G. Hakobyan, Deputy Minister of Foreign Affairs, Kirakosyan, director of the Museum-Institute of Armenian Genocide A. Demoyan, representatives of mass media, archivists and others. In his opening speech Director of NAA A. Virabyan stressed the importance of this exhibition, which is one of the commemo
rative events held in these days, both in Armenia and in all corners of the globe, as evidence of the Armenians will to achieve historic justice, as well as a symbol of eternal preservation of the memory of innocent victims.
To the 100 year of the Armenian Genocide, the National Archives of Armenia will take an active part in implementing the national program. A. Virabyan informed those present that the exhibition after the digitization will be placed in the Internet. Deputy Foreign Minister Alexander Kirakosyan appreciated the work of archivists. He stressed the importance of the exhibition. After the speeches, the present guests reviewed the submitted documents of various nature: reports, lists of refugees who escaped the massacre, memoranda, telegrams, eyewitness accounts, memoirs, copies of the Armenian Gazette for 1916-1917 years; photographs of children from Erzurum, Erznka, Cilicia, the intellectuals who took the death of a martyr during the genocide, members of the heroic battle for the city of Van. The exhibition will be open for10-days.
***
On April 24, employees of the National Archives of Armenia commemorated the innocent victims, laid flowers and wreaths at the memorial to the victims of the genocide.
rative events held in these days, both in Armenia and in all corners of the globe, as evidence of the Armenians will to achieve historic justice, as well as a symbol of eternal preservation of the memory of innocent victims. To the 100 year of the Armenian Genocide, the National Archives of Armenia will take an active part in implementing the national program. A. Virabyan informed those present that the exhibition after the digitization will be placed in the Internet. Deputy Foreign Minister Alexander Kirakosyan appreciated the work of archivists. He stressed the importance of the exhibition. After the speeches, the present guests reviewed the submitted documents of various nature: reports, lists of refugees who escaped the massacre, memoranda, telegrams, eyewitness accounts, memoirs, copies of the Armenian Gazette for 1916-1917 years; photographs of children from Erzurum, Erznka, Cilicia, the intellectuals who took the death of a martyr during the genocide, members of the heroic battle for the city of Van. The exhibition will be open for10-days.