ՀԱՅՐԵՆԱԿԱՆ ՄԵԾ ՊԱՏԵՐԱԶՄի ՀԱՂԹԱԿԱՆ ԱՎԱՐՏԻ 65-ԱՄՅԱԿԻՆ ՆՎԻՐՎԱԾ ՓԱՍՏԱԹՂԹԵՐԻ, ՆՅՈՒԹԵՐԻ ԵՎ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐԻ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԲԱՑՄԱՆ ՀԱՆԴԻՍԱՎՈՐ ԱՐԱՐՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
2010-05-07 Մայիսի 7-ին Հայաստանի ազգային արխիվի
ցուցասրահում մեծ հանդիսավորությամբ բացվեց Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակին նվիրված փաստաթղթերի, նյութերի և լուսանկարների ցուցահանդես: Բացմանը ներկա էին Հայաստանի հանրապետության պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանը, պատերազմի մասնակից վետերաններ, մտավորականներ, հանրապետության զանգվածային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներ, արխիվագետներ: Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը. «Այսօր նախկին Խորհրդային Միության բոլոր հանրապետություններում մեծ շուքով նշվում է Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 65-ամյակը: Ֆաշիզմի դեմ հաղթանակը նշում է համաշխարհային հանրությունը: Հաղթանակ, որի կայացման գործում անուրանալի ներդրում են ունեցել հայ զինվորներն ու զորավարները: Ռազմաճակատ մեկնած ավելի քան 500.000 հայ ռազմիկներից 200-250.000-ը չվերադարձան: Նրանցից 103-ը արժանացան ԽՍՀ
Մ Հերոսի բարձրագույն կոչման: Գործող բանակն ուներ 80-ից ավել հայազգի գեներալներ, բարձրաստիճան զինվորականներ: Իսկ ազգային դիվիզիաներից հայկական Թամանյան 89-րդ դիվիզիան միակն էր , որ մասնակցեց Բեռլինի գրավմանը: Անհնար է չհիշատակել Սփյուռքի հայերին և հատկապես Ֆրանսիայի Դիմադրության շարժման հերոս Միսաք Մանուշյանին: Սակայն դժվար էր ոչ միայն ռազմաճակատում , թերևս ավելի դժվար ու դաժան էր թիկունքում : Կիսաքաղց մարդիկ աշխատում էին օրնիբուն, ամեն ինչ անում էին բաղձալի հաղթանակի օրը մոտեցնելու համար: Հայ ժողովուրդը քաջ գիտակցում էր , որ ֆաշիզմի հաղթանակը կնշանակեր նոր 1915 թվականի իրական վտանգ: Հաղթանակի 65-ամյակի նախօրյակին կազմակերպված այս ցուցադրությունը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ մեզ համար թանկ է անցյալի հիշողությունը , և որքան էլ որ հեռանում է 1945 թվականի մայիսի 9-ը , մենք առաջվա պես հիշում և հիշելու ենք , թե ինչ գնով է այն հաջողվել մեր հայրերին ու պապերին: Փառք ու պատիվ նրանց»:
Մ Հերոսի բարձրագույն կոչման: Գործող բանակն ուներ 80-ից ավել հայազգի գեներալներ, բարձրաստիճան զինվորականներ: Իսկ ազգային դիվիզիաներից հայկական Թամանյան 89-րդ դիվիզիան միակն էր , որ մասնակցեց Բեռլինի գրավմանը: Անհնար է չհիշատակել Սփյուռքի հայերին և հատկապես Ֆրանսիայի Դիմադրության շարժման հերոս Միսաք Մանուշյանին: Սակայն դժվար էր ոչ միայն ռազմաճակատում , թերևս ավելի դժվար ու դաժան էր թիկունքում : Կիսաքաղց մարդիկ աշխատում էին օրնիբուն, ամեն ինչ անում էին բաղձալի հաղթանակի օրը մոտեցնելու համար: Հայ ժողովուրդը քաջ գիտակցում էր , որ ֆաշիզմի հաղթանակը կնշանակեր նոր 1915 թվականի իրական վտանգ: Հաղթանակի 65-ամյակի նախօրյակին կազմակերպված այս ցուցադրությունը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ մեզ համար թանկ է անցյալի հիշողությունը , և որքան էլ որ հեռանում է 1945 թվականի մայիսի 9-ը , մենք առաջվա պես հիշում և հիշելու ենք , թե ինչ գնով է այն հաջողվել մեր հայրերին ու պապերին: Փառք ու պատիվ նրանց»: Իր խոսքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանը նախ ողջունեց ու շնորհավորեց բոլոր ներկաներին հաղթանակի տոնի առթիվ, ապա շեշտեց ՀԱԱ կազմակերպած ցուցադրության կարևորությունը: «Այն Հաղթանակի 65-ամյակին նվիրված պետականորեն նշվող միջոցառումների շրջանակում իր յուրահատուկ ու կարևոր տեղն ունի : Շատ կարևոր է հասարակությանը ճիշտ ներկայացնել 65 տարի առաջ տարած հաղթանակը, մի բան , որ պատվախնդրորեն արել են ազգային արխիվի աշխատակիցները: Մեր կողքին այսօր կենդանի լեգենդներ են շարունակեց նախարարը,- նրանցից մեկը գնդապետ Սերգեյ Լևոնի Միրզոյանն է, որ ներկա է այսօր, և որի կուրծքը զարդարում են բազմաթիվ շքանշաններ ու մեդալներ: Հայրենական մեծ պատերազմի մասնակից վետերաններն են իրենց փառապանծ անցյալով օրինակ ծառայել ու ոգևորել մեր սերնդակիցներին Արցախյան գոյամարտի թեժ օրերին»: Նախարարը շնորհավորեց ողջ հայ ժողովրդին նաև Շուշիի ազատագրման և ազգային բանակի ձևավորման և կայացման մեծագույն տոների առթիվ: Այնուհետև ներկաները ծանոթացան ցուցադրված արխիվային փաստաթղթերին , որոնց հիմնական մասը ներկայացված էր առաջին անգամ. Ուկրաինայում և Բելոռուսիայում հայկական պարտիզանական ջոկատների շարժման սխեմաներ, 76-րդ հայկական լեռնահրաձգային դիվիզիայի սպաների անվանացուցակ, մարտիկների անձնական թերթիկներ, մարտական այլ փաստաթղթեր , ռազմաճակատային նամակներ, պարգևատրումների վկայագրեր, շնորհակալագրեր, հուշեր, զեկուցագրեր, հրամանագրեր, պաշտոնական գրագրություններ: Հայազ
գի փառապանծ զինվորականների` մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանի, Համազասպ Բաբաջանյանի, Արմենակ Խամփերյանցի /Սերգեյ Խուդյակով/, ծովակալ Հովհաննես Իսակովի , գեներալներ Հայկ Մարտիրոսյանի, Սարգիս Մարտիրոսյանի, Արտավազդ Սաղոյանի, Խորհրդային Միության այլ հերոսների` Նելսոն Ստեփանյանի, Հունան Ավետիսյանի, շարքային զինվորների անհատական և խմբակային լուսանկարները ևս մի անգամ հպարտության ու հուզմունքի պահեր պարգևեցին ներկաներին:
Ցուցադրությունը կգործի մինչև հունիսի կեսերը:
գի փառապանծ զինվորականների` մարշալներ Հովհաննես Բաղրամյանի, Համազասպ Բաբաջանյանի, Արմենակ Խամփերյանցի /Սերգեյ Խուդյակով/, ծովակալ Հովհաննես Իսակովի , գեներալներ Հայկ Մարտիրոսյանի, Սարգիս Մարտիրոսյանի, Արտավազդ Սաղոյանի, Խորհրդային Միության այլ հերոսների` Նելսոն Ստեփանյանի, Հունան Ավետիսյանի, շարքային զինվորների անհատական և խմբակային լուսանկարները ևս մի անգամ հպարտության ու հուզմունքի պահեր պարգևեցին ներկաներին:< կարդալ բոլորը

О торжественном открытии выставки документов, архивных материалов и фотографий, посвященной 65-и летию великой Победы, одержанный над фашизмом в 1945-м году в ходе Великой Отечественной войны.
2010-05-07 7-го мая сего года в выставочном зале Национального Архива Армении состоялось торжественное, праздничное открытие выставки документов, материалов и фотографий, посвященной 65-и летию великой Победы. В торжественной церемонии открытия выставки приняли участие Министр обороны Республики Армения С.Оганян, ветераны-участники Великой Отечественной войны, представители интеллигенции и средств массовой информации, архивисты. В своем вступительном слове
директор Национального Архива А.Вирабян отметил: “Сегодня во всех республиках бывшего Советского Союза с особой торжественностью отмечают 65-и летие великой Победы. Победу, одержанную над фашизмом, отмечают во всем мире. Армянские воины и полководцы внесли свой бесспорный вклад, пожертвовав своей жизнью для одержания Победы: из 500 000 армянских солдат 200 000 - 250 000 не вернулись с фронта. Из них 103 воина удостоились звания Героя Советского Союза. В действующей Армии служили свыше 80-и армянских генералов и офицеров высшего звания. Из всех национальных дивизий только Армянская 89-я Таманяновская дивизия приняла участие во взятие Берлина. Невозможно не вспомнить армян Спюрка, принявших участие в отечественной войне, в особенности Героя французского Сопротивления Мисака Манукяна. Однако тяжело было не только на фронте, пожалуй, в тылу часто было гораздо трудней и трагичней - полуголодные люди сутками трудились, делали все, чтобы приблизить вожделенный миг победы . Армянский народ прекрасно осознавал, что победа фашизма явится реальной опасностью повторения ужасного 1915-го года. Эта выставка, организованная накануне 65-и летия со дня Победы, вновь свидетельствует о том, что всем нам дорога память о нашем славном прошлом, и как бы ни отдалялся во времени этот исторический день - 9-го мая 1945-го года, мы всегда помним и будем помнить, какой ценой завоевали свободу и независимость народов наши отцы и деды. Честь и слава им!” В своей речи министр обороны РА С.Оганян прежде всего приветствовал и поздравил с Днем Победы всех присутствующих, затем подчеркнул всю важность организованной выставки: “Среди проводимых в государственном масштабе мероприятий, посвященных 65-и летию Победы, ваша выставка занимает особое и важное место, ибо крайне необходимо представить общественности все значение этой великой Победы, одержанной над фашизмом, что достойно осуществлено усилиями всех сотрудников Национального Архива. Рядом с нами сегодня есть живые легенды, один из которых сейчас находится здесь. Это полковник Сергей Левонович Мирзоян, грудь которого украшена многочисленными орденами и медалями. Ветераны-участники Великой Отечественной войны своими славными подвигами явились примером для подражания нашему поколению, сражавшемуся в недавней войне за независимость Арцахского народа. Министр поздравил также весь армянский народ с великими праздниками освобождения города Шуши и становления национальной армии Армении. После выступлений, присутствующие ознакомились с выставочными архивными документами, основная часть которых демонстрируется впервые: схемы передвижений армянских партизанских отрядов Украины и Белоруссии, именной список офицеров 76-й армянской горно-
стрелковой дивизии, личные листки воинов, боевые прочие документы, письма с фронта, свидетельства о наградах, похвальные грамоты, воспоминания, донесения, рапорты, приказы, предписания, официальная переписка. Персональные и групповые фотографии доблестных армянских воинов: маршалов Ованнеса Баграмяна, Амазаспа Бабаджаняна, Армена Хамперяна (Сергея Худякова), адмирала Ованнеса Исакова, генералов Айка Мартиросяна, Саргиса Мартиросяна, Артавазда Сагояна, прочих героев Советского Союза: Нельсона Степаняна, Унана Аветисяна, а также рядовых солдат, подарили присутствующим прекрасные минуты гордости, волнения и восхищения.
Выставка будет открыта до середины июня сего года.
стрелковой дивизии, личные листки воинов, боевые прочие документы, письма с фронта, свидетельства о наградах, похвальные грамоты, воспоминания, донесения, рапорты, приказы, предписания, официальная переписка. Персональные и групповые фотографии доблестных армянских воинов: маршалов Ованнеса Баграмяна, Амазаспа Бабаджаняна, Армена Хамперяна (Сергея Худякова), адмирала Ованнеса Исакова, генералов Айка Мартиросяна, Саргиса Мартиросяна, Артавазда Сагояна, прочих героев Советского Союза: Нельсона Степаняна, Унана Аветисяна, а также рядовых солдат, подарили присутствующим прекрасные минуты гордости, волнения и восхищения.< читать все