«Երեք հանրապետություն: Հայոց պետականության կայացումը»
2010 թ. հուլիսի 2-ին Հայաստանի ազգային արխիվի ցուցադրությունների սրահում տեղի ունեցավ ՀՀ Սահմանադրության ընդունման 15 ամյակին նվիրված «Երեք հանրապետություն: Հայոց  պետականության կայացումը» խորագրով փաստաթղթերի  ցուցադրության հանդիսավոր բացումը: Ներկա էին ՀՀ  Սահմանադրական դատարանի  նախագահ  Գ. Հարությունյանը, ՀՀ փոխվարչապետ, տարածքային  կառավարման նախարար Ա. Գևորգյանը, ՀՀ Աժ փոխնախագահ Ս. Նիկոյանը, պաշտոնատար  այլ անձինք, մտավորականներ, զանգվածային լրատվամիջոցների  ներկայացուցիչներ, արխիվագետներ, այլ հյուրեր: Բացման խոսքով  հանդես եկավ ՀԱԱ տնօրեն Ա. Վիրաբյանը: Հայկական  սահմանադրական միտքը շատ հին պատմություն ունի. ի հաստատումն իր արտահայտած այս մտքի` Ա. Վիրաբյանը անդրադարձավ  պատմական այն տարեթվերին , որոնք  էական նշանակություն են ունեցել պետականության հիմքերի ամրապնդմանը միտված ՀՀ Սահմանադրության ընդունման ճանապարհին: ՀՀ Սահմանադրական դատարանի  նախագահ  Գ. Հարությունյանը նախ ողջունեց ներկաներին` շնորհավորելով ՀՀ սահմանադրության ընդունման 15- ամյակի առթիվ, ապա նշեց , որ հայկական սահմանադրական մտքի պատմությանը առաջին  հիշատակությանը  հանդիպում ենք  պատմիչ Մովսես  Խորենացու մոտ : Դեռևս 365 թվականին կայացած Աշտիշատի ժողովում ընդունված կանոնական որոշումները այս ուղղությամբ կատարված առաջին քայլերն էին: Կարևորելով ներկայիս  ցուցադրության ճանաչողական  նշանակությունը` Գ. Հարությունյանը  ազգային արխիվին  հանձնեց արժեքավոր գրականություն, այդ թվում` «Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության մեկնաբանություններ» ստվարածավալ գիրքը:
«Մեր սահմանադրական  միտքը բռնել է ժամանակի քննությունները: Այն միջազգային հետաքրքրության է արժանանում»,-ասաց  Գ. Հարությունյանը և ավելացրեց, -Սահմանադրությունը արժեքային համակարգ է , որը անընդհատ զարգացման մեջ է գտնվում: Լինում են նաև  բարեփոխումների անհրաժեշտություն ունեցող խնդիրները, որոնք իրենց հետագա կատարելագործումն են ստանում»:
ՀՀ ազգային ժողովի փոխնախագահ  Ս. Նիկոյանը գնահատանքի խոսք  ասաց արխիվագետների կատարած  աշխատանքի մասին, հատկապես շեշտելով ցուցահանդեսի կարևոր  նպատակներից մեկը` հանրությանը և հատկապես դպրոցականներին, ուսանող երիտասարդությանը, փաստաթղթերի լեզվով ներկայացնել հայոց պետականության կայացումը,հայկական  երեք հանրապետությունների պատմությունը: Այնուհետև ներկաները մեծ հետաքրքրությամբ  դիտեցին ցուցադրված տարբեր բնույթի  փաստաթղթերը /հիմնականում` բնագրեր/: Երեք հանրապետությունների պատմությունը լուսաբանող փաստաթղթերը  ժամանակագրական դասակարգումով ներկայացված էին առանձին  ցուցափեղկերով: Նշենք դրանցից  մի քանիսը միայն. 1836 թ. Նիկոլայ 1-ին կայսերի հրամանագրով վավերացված «Պոլոժենիեն», Հայոց ազգային Սահմանադրության 1860 թ. նախագիծը և 1863 թ. Օսմանյան կառավարության հաստատած տարբերակը, սփյուռքահայ  համայնքների ներքին կյանքը կարգավորող կանոնադրություններ, որոնք կոչվում են Սահմանադրություն, Միացյալ  Հայաստանի սահմանադրության նախագիծը /30 մայիսի, 1919 թ./, Հայաստանի Սոցիալիստական Խորհրդային Հանրապետության դեկրետները` լեզվի և քաղաքացիության մասին, ՀՍԽՀ  կենտգործկոմի  նախագահության նիստերի արձանագրությունները,  ՀՍԽՀ Սահմանադրության նախագծի  օրինակները /հունվար, 1922թ./, ՀՍԽՀ դրոշի նախագծի տարբերակները, Մարտիրոս Սարյանի հեղինակած  պետական դրոշի  տարբերակները /բնօրինակներ/, ՀՀ զինանշանի հեղինակային տարբերակները, շքանշանների էսքիզներ , պետական, քաղաքական ականավոր գործիչների` Հ. Քաջազնունու, Ալ. Խատիսյանի, Ավ. Ահարոնյանի, Ա. Մանուկյանի, Ալ. Մյասնիկյանի, Ա. Խանջյանի, Ս. Կասյանի, Ս. Լուկաշինի և ուրիշների լուսանկարները: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հուլիսի վերջը և կվերաբացվի սեպտեմբերի սկզբին:

“Три Республики. Становление армянской государственности”
2-го июля 2010-го года в выставочном зале Национального архива Армении состоялось торжественное открытие выставки документов и матириалов “Три Республики. Становление армянской государственности”, посвященной 15-и летию принятия Конституции Республики Армения. Присутствовали: Председатель Конституционного суда Республики Армения Г. Арутюнян, Министр территориального управления, заместитель Премьер – министра РА А. Геворкян, заместитель председателя Национального Собрания РА С. Никоян, прочие официальные лица, представители СМИ и интеллигенции, архивисты, прочие гости. Со вступительным словом выступил директор НАА А. Вирабян. В частности он коснулся тех важнейших в истории Армении памятных дат, которые сыграли решающую роль в деле утверждения основ государственности в нашей стране.Далее выступил председатель Конституционного Суда РА Г.Арутюнян, который, прежде всего поздравил всех присутствующих с 15-и летием Дня Конституции Армении, после чего отметил, что идея создания Конституции Армении зародилась еще в IV-м веке - в 365-м году, о чем пишет великий армянский летописец Мовсес Хоренаци, в принятых Аштишатским Собором Канонических правилах. Отметив познавательное значение данной выставки, Г.Арутюнян принес в дар Национальному архиву Армении весьма ценную литературу, в том числе, объемистую книгу “Толкованиe Конституции Республики Армения”.
“Наша Конституция соответствует запросам времени. Она удостоилась международного интереса”, - сказал Г.Арутюнян и добавил: “Конституция представляет собой некую систему ценностей, которая находится в постоянном развитии. Существуют также проблемы, связанные с внесением в нее необходимых изменений”. Замес
титель председателя Национального Собрания РА С. Никоян высоко оценил работу, проделанную архивистами НАА, особенно обратив внимание на одну из важных целей, поставленных ими: языком документов представить общественности и, в особенности школьникам и студентам, историю 3-х республик Армении и утверждение государственности в нашей стране.Затем, присутствующие с большим интересом ознакомились с различного характера документами, которые в основном являются подлинниками. Документы, освещающие историю становления 3-х республик, были представлены на отдельных стендах. Отметим только некоторые из них: “Положение” 1936 года, утвержденное Российским императором Николаем I-м, проект Армянской национальной Конституции 1860-года, вариант проекта, утвержденный Османским правительством 1863-м году, уставы, касающиеся внутренней жизни армян Диаспоры, которые именовались Конституцией, проект Конституции Объединенной Армении от 30-го мая 1919-го года, Декреты Армянской ССР о языке и гражданстве, протоколы заседаний президиума Центрального Исполкома, Арм. ССР, примеры проекта Конституции Арм.ССР от января 1922 г., варианты проекта Национального флага Армении, подлинники вариантов государственного флага, созданные Мартиросом Сарьяном, авторские варианты ордена Республики Армения, эскизы медалей, фотографии выдающихся политических деятелей Армении: Г.Каджазнуни, Ал. Мясникяна, А.Ханджяна, С. Касяна, С. Лукашина и многих других.