2006թ. հոկտեմբերի 5-6-ին Երևանում, «Հրազդան» հյուրանոցային համալիրում, տեղի ունեցան ԱՊՀ անդամ պետությունների արխիվային ծառայությունների ղեկավարների հերթական խորհրդաժողովը և Արխիվների միջազգային խորհրդի (ԱՄԽ) Եվրասիական տարածաշրջանային բաժանմունքի («Եվրասիկա») 7-րդ ընդհանուր համաժողովը:
Հոկտեմբերի 5-ի առաջին նիստում հրապարակվեց խորհրդաժողովի մասնակիցներին ուղղված ՀՀ վարչապետի ուղերձը: Ողջույնի խոսքով հանդես եկան համակարգող խորհրդի նախագահ Ամատունի Վիրաբյանը և Եվրասիկայի նախագահ Վլադիմիր Կոզլովը: Այնուհետև տեղի ունեցավ գործնական նիստ` ԱՊՀ երկրների արխիվային ծառայությունների ղեկավարների նախորդ խորհրդաժողովի, որ տեղի է ունեցել 2005 թվի սեպտեմբերի 22-ին` Լվովում, արձանագրության կատարման մասին: Զեկուցումներով հանդես եկան Բելոռուսի, Կիրգիզիայի, Հայաստանի, Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Ուզբեկստանի, Ուկրաինայի արխիվային ծառայությունների ղեկավարները: Նույն օրը, խորհրդաժողովի մասնակիցներն այցելեցին Հայաստանի ազգային արխիվ` մասնակցելու «Երկու մշակույթների երկխոսություն. Հայ-ռուսական մշակութային կապերը 19-20-րդ դարերում» Հայաստանի ազգային արխիվի և Ռուսաստանի դաշնային արխիվային գործակալության համատեղ ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը:
Հոկտեմբերի 6-ի առավոտյան տեղի ունեցավ Արխիվների միջազգային խորհրդի (ԱՄԽ) Եվրասիական տարածաշրջանային բաժանմունքի («Եվրասիկա») 7-րդ համաժողովի գործնական նիստը: Նույն օրը կայացավ միջազգային գիտաժողով` «Եվրասիկայի անդամ ԱՊՀ երկրների պետական արխիվների հրատարակչական գործունեության մասին. Վիճակը, խնդիրները, հեռանկարները» թեմայով:
Հոկտեմբերի 6-ին խորհրդաժողովն ավարտեց իր աշխատանքները: Ընդունվեցին համապատասխան փաստաթղթեր:
Հոկտեմբերի 7-ին համաժողովի մասնակիցները այցելեցին Էջմիածնի Մայր տաճար, Եղեռնի զոհերի հուշահամալիր, Մատենադարան` հնագույն ձեռագրերի ինստիտուտ, Ս.Փարաջանովի տուն-թանգարան, Սարդարապատի հուշահամալիր, Խոր Վիրապի վանքահամալիր,

5-6-ое октября 2006г. в Ереване, в гостиничном комплексе “Раздан” проведены очередное Заседание Консультативного Совета руководителей государственных архивных служб государств-участников СНГ и 7-ая Общая Конференция Евро-Азиатского регионального отделения (“Евразика”) Международного совета Архивов (МСА).
5-ого октября на первом заседании было оглашено послание премьер-министра РА гос. А.Маркаряна, адресованное участникам Конференции. Со словом приветствия выступили председатель Консультативного Совета А. Вирабян и председатель Евразики В. Козлов. Далее состоялось рабочее заседание, касающееся выполнения протокола предыдущей 6-ой Обшей Конференции руководителей архивных служб стран СНГ, проведенноe 22-ого сентября 2005г. в г. Львове. С докладами выступили руководители архивных служб Белоруссии, Киргизии, Армении, Казахстана, России, Узбекистана, Украины. В тот же день участники конференции посетили Национальный архив Армении и приняли участие в торжественной церемонии открытия совместной выставки Национального архива Армении и Федерального архивного агенства России “Диалог двух культур. Армяно-русские культурные связи 19-20 вв.”.
Утром 6-ого октября прошло рабочее заседание 7-ой Общей конференции Евро- Азиатского регионального отделения (Евразика) Международного совета Архивов (МСА). В тот же день состоялась международная научная конференция на тему “Публикаторская деятельность государственных архивов стран СНГ членов Евразики. Состояние, задачи, перспективы.”.
6-ого октября Конференция завершила свою работу. Были приняты соответствующие документы.
7-ого октября участники Конференции посетили Эчмиадзинский кафедральный собор, Мемориальный комплекс жертв Геноцида, институт древнейших рукописей -"Матенадаран", дом-музей С. Параджанова, Сардарапатский мемориальный комплекс, монастырский комплекс Хор Вирап, Ереванский коньячный завод.